Akú podlahu vybrať do kuchyne spojenej s obývačkou?

Dizajn je dôležitý, ale pozerajte aj na praktické vlastnosti

Vo väčšine domácností je kuchyňa určená nielen na varenie, ale je aj miestom pre spoločné stretnutie. Ak je prepojená s obývačkou, automaticky sa s tým zvyšujú nároky na jej estetické zariadenie, vrátane podlahy a podlahových krytín.

Dizajn, odolnosť a údržba

Kuchyňa je miesto, z ktorého môžete výberom vhodného nábytku, omietky a podlahy spraviť miestnosť, v ktorej sa budete dobre cítiť nielen pri práci, ale aj pri posedení s rodinou.

Trendom posledných rokov je pozerať na jej zariadenie nielen z funkčného pohľadu, ale aj z pohľadu dizajnu. Prednosť dostáva lesklá povrchová úprava, jednofarebné prevedenie kuchynskej linky a kombinácia prírodných materiálov, najmä dreva, kameňa a mramoru.

Netreba však zabúdať ani na praktické vlastnosti. Platí to aj pre podlahu, kde sa v tejto súvislosti vynára otázka, akú podlahovú krytinu vybrať s ohľadom na jej funkčnosť aj estetické atribúty. Na výber je viac možností.

Drevená podlaha

Ak bývate v dome, zrejme ste už premýšľali o drevenej podlahe. Kým v spálni alebo v samostatnej obývačke môže mať svoj význam kvôli atmosfére originálneho prírodného materiálu, do kuchyne je absolútne nevhodná.

Drevo je totiž nasiakavé, a preto môže rozliatie tekutiny navždy znehodnotiť jeho dizajn. Je zároveň aj mäkké, takže pád predmetov spôsobí nenávratné poškriabanie. Navyše je náročné na údržbu a má horšie tepelno-akumulačné vlastnosti.

Vinylová podlaha

Oproti drevu je už o niečo lepšou voľbou vinyl, syntetický materiál vo forme plávajúcej podlahy. Ide o plast z viacerých druhov materiálov, ktorý je obľúbený pre svoju výhodnú cenu.

Vinylová podlaha ale nie je ideálnou voľbou pre extrémne teplotné straty a ak v jej prípade nezvolíte kvalitnejšiu a drahšiu kolekciu, nemali by ste sa spoliehať ani na jej odolnosť voči mechanickému poškodeniu, čo je v kuchyni dôležité.

Laminátová podlaha

V kuchyni, ktorá je opticky prepojená s obývačkou, býva najmä v bytoch častou voľbou laminátová podlaha. Má výhodu v tom, že prepojenie s obývacou časťou je na pohľad plynulé a bez narušenia dizajnu, tu však jej plusy končia a nastupujú nevýhody.

Laminátová podlaha je nasiakavá a po vyliatí hrozí riziko zanechania fľakov, má vysoké tepelné straty pri podlahovom kúrení a nie je odolná ani voči poškriabaniu či mechanickému opotrebeniu. Výmena býva veľmi náročná.

Keramická dlažba

Oveľa lepšou možnosťou pre kuchyne v novostavbách, ale aj pri rekonštrukcii tých starších, je keramická dlažba. Je vypálená z hliny, no nemusíte sa báť o jej pevnosť, do kuchyne je ako stvorená. Bez problémov z nej zotriete aj akúkoľvek tekutinu.

Dlažba má oproti predošlým materiálom oveľa dlhšiu životnosť, je odolnejšia voči mechanickému poškodeniu a viete si ju zakúpiť vo veľkej palete formátov a vzorov, napríklad aj ako veľkoformátovú dlažbu s imitáciou laminátovej podlahy. Oproti nej aj lepšie drží teplo v kombinácii s podlahovým kúrením, pre ktoré je ideálna.

Gresová dlažba

Jednoznačným favoritom z hľadiska dizajnu aj praktických vlastností je gres. Gresová dlažba je vypaľovaná z drveného kameňa a pri vysokej teplote, je teda prírodným materiálom, ktorý je odolný a pevný aj pri väčšom namáhaní.

Použiť ju môžete s podlahovým kúrením, má vynikajúce akumulačné vlastnosti. Je bezproblémová aj po vyliatí tekutín, vrátane vína a oleja, stačí ju len utrieť, jednoducho sa udržiava. Vybrať si ju viete aj v protišmykovom prevedení a s vysokou odolnosťou voči oteru, samozrejme, pri zachovaní štýlového dizajnu, napríklad vo veľmi žiadanom vysokom lesku.

Jedna podlaha pre obývačku aj kuchyňu

Nezanedbateľnou výhodou keramickej aj gresovej dlažby je fakt, že ich viete použiť naraz v obývačke aj kuchyni. K dispozícii sú rôzne vzory, od imitácie kameňa a mramoru, čo je ideálne pre kuchyňu, až po rôzne kresby dreva, čo sa hodí do obývačky.

Skombinovať viete aj imitáciu rovnakého materiálu a vzoru, avšak s rôznym farebným prevedením. Dosiahnete tak dokonalú súhru a zároveň zaujímavé vizuálne odlíšenie oboch miestností.

Text: Róbert Potoma

Foto: Kachličkovo