Za tajomstvom ušľachtilosti

Dizajnérske príbehy kuchynských doplnkov

K celkovému dojmu kuchyne neprispieva len dobre premyslená dispozícia, užitočne usporiadaná kuchynská linka či spoľahlivé a výkonné spotrebiče. Svojou mierou prispievajú aj maličkosti, ktoré umocnia celkový štýl kuchyne a zodpovedajú jej praktickému zmyslu.

S touto kávovou kanvičkou sa obľúbená dánska značka EVA SOLO vracia k základom: jednoduchý džbán z odolného borosilikátového skla dopĺňa výrazne vykrojený oceľový lievik. Vďaka hustej perforácii drobunkými sotva viditeľnými otvormi, dokonale prefiltruje kávu, zachová jej arómu a vhodne tak nahradí klasické papierové filtre.

Nová edícia panvíc Chrom-Noir je výsledkom šesťročného vývoja s cieľom zostaviť dokonalé materiálovo-technologické riešenie. Producent KUPFERMANUFAKTUR WEYERSBERG v nej použil 3 mm hrubú meď, ktorá ponúka tie najlepšie vlastnosti dynamického prestupu či rovnomennej distribúcie tepla a doplnil chrómovanou oceľou so špeciálnym nepriľnavým povlakom.

Spoločnosť THERMOS, ktorá dala meno jednej celej časti kuchynských doplnkov, sleduje súčasné trendy a prináša šikovné udržateľné riešenia s charakterom environmentálnej náklonnosti. Napríklad tento skromný, no predsa elegantný hrnček Longlife. Tepelne izolovaný hrnček je zhotovený z nerozbitného antikora, má užitočné viečko použiteľné ako malý tanierik a dokonale zastúpi úlohu neekologických jednorázových pohárov.

Tvarovo jednoduché drobnosti ako rôzne servírovacie misky, podnosy alebo mlynčeky na korenie, ktoré pre milovníkov nadčasového dizajnu pripravil nemecký editor RÄDER, sú oslavou poézie materiálov. Kuchynské doplnky sú zhotovené z porcelánu, masívneho dreva a nečakane bieloskvúceho mramoru.

Šálky a ďalšie doplnky Lume pripravila kávová autorita NESPRESSO v rámci najnovšej kolekcie vianočných darčekov «Casa Nespresso». Navrhla ich šikovná talianska dizajnérka Federica Biasi s cieľom vyvolať pocit nevtieravého luxusu, a súčasne zhmotniť „žiarivosť elegancie“ (lume po taliansky znamená svetlo). Séria obsahuje okrem šálok v piatich veľkostiach aj dózu na kávové kapsule.

Značka SMEG, ktorá je aj u nás obľúbená pre malebné retro – rozkošne zaoblené tvary kuchynských spotrebičov, pripravila rozšírenie ponuky o stolový automat na prekvapkávanú kávu. V kompaktnom kávovare opäť využíva mäkké tvaroslovie typické pre dizajn päťdesiatych rokov, za starosvetskou vizážou však ukrýva súčasnú technológiu podriadenú efektivite a úžitku.

Na pohľad banálna schránka Mattina je premysleným dizajnérskym riešením – plechovou nádobou na optimálne uskladnenie pečiva s vekom v podobe bambusovej dosky na krájanie. Nenápadný dizajn spáchali návrhári zo švajčiarskeho ateliéru Big Game; vyrába firma ALESSI.

Pedálové koše NewIcon sú vďaka prepracovanému dizajnu, bezchybnému úžitku a nevtieravej kráse jednoznačnými bestsellermi značky BRABANTIA. Aktuálnu sezónu sa začali vyrábať i v módnom odtieni škorice (v matnom povrchu), ktorý zvýrazní štýl prirodzeného, prírodnými tónmi komponovaného interiéru.

Nový súbor jedálenského riadu Raami navrhol dizajnér Jasper Morrison pre fínsku značku IITTALA. Morrison je povestný návrhmi, pre ktoré vymyslel vlastný názov – supernormálnosť. To znamená, že vyznáva hodnoty všednosti, jednoduchosti a skromnosti. V nich nachádza dôležité východisko pre nadčasový udržateľný dizajn. Pozrite si jeho práce napríklad poháre Raami. Vyzerajú, akoby vlastne ani neboli navrhnuté, akoby šlo o staré dobré kúsky bezchybného účelu a trvanlivej elegancie, ktoré ste našli niekde v kredenci svojej babičky.

Edícia nožov, Metz od CARL MERTENS, vychádza z historickej nožiarskej tradície nemeckého regiónu Solingen, ale čerpá inšpiráciu aj z Ďalekého východu. Robustné, mimoriadne široké čepele nožov sú tvarované s osobitým dôrazom na ergonómiu či balans, antikorová oceľ hrúbky 4 mm je vylepšená prímesami chrómu, molybdénu a vanádu, ich rukoväte sú zas zhotovené z masívneho dreva.

Raňajkový porcelán Coppa Cats & Dogs poteší priaznivcov štvornohých miláčikov. Sympatické ilustrácie mačiek a psíkov pokrývajú overené šálky s praktickým veľkým uškom a pri pohľade zaručene vyvolajú príjemné pocity. Zvieracia kolekcia je novinkou v portfóliu značky ASA SELECTION.

Jedinečná limitovaná zostava Holly od LE CREUSET je zreteľne čitateľnou oslavou tej najkrajšej a najromantickejšej časti roka – obdobia adventu. Typické vianočné motívy ako lístky cezmíny s bobuľkami a žiarivá červená farba pokrývajú slávne liatinové hrnce či pekáče, ale i ďalšie keramické doplnky lákavého štýlu.

V edícii nápojového skla Ardmore Club od VILLEROY & BOCH sa spája prenikavý pôvab, dôstojnosť i sila okamihu. Ladne vedené línie karafy na whisky (alebo iné liehoviny) sú dotvorené letmým rastrom krištáľového výbrusu. Karafu dopĺňajú poháre v dvoch veľkostiach, vhodné aj do umývačky riadu.

Extravagantné nože, SK59 v ponuke značky MONO, upútajú pohľad expresívnou rukoväťou. Jej odľahčené, graficky výrazné, kontúry síce pôsobia „rohato“, v skutočnosti však padnú do ruky ako uliate a poslúžia príkladnou ergonómiou. Dizajnéri nezostali len pri prepracovanej rukoväti; na čepeľ použili špičkovú oceľ, triedy Sandvik 12C27, ktorá si dlho zachováva úžitkové vlastnosti, takže ju vôbec netreba ostriť.

Ikonické mlynčeky na korenie od PEUGEOT (francúzskej značky historicky prepojenej so známou automobilkou) sa začali vyrábať aj v novej povrchovej úprave. Antracitové morenie ich dreveného tela umocňuje gráciu prirodzenej kresby materiálu a s jemnými kovovými odleskmi zvýrazní pôvab typických siluet mlynčekov.

Text a foto: Michal Lalinský