Kuchyňa a čo ste o nej (ne)vedeli

Verím že každá gazdinka má predstavu o tej svojej kuchyni. Veľa číta, pozná svoje zvyklosti a chute rodiny. Vie ako často varí a koľko času v kuchyni strávi. Aké spotrebiče používa a ktoré k vareniu nepotrebuje .To je dosť dôležité vedieť, keď sa rozhodnete plánovať svoju kuchyňu.

Sú však veci pri navrhovaní kuchyne, ktoré s kľudom nechajte na nás v ateliéry. Ergonómia a zaužívané zásady nám už prirástli k telu a pri rozkresľovaní jednotlivých skriniek idú na papier snáď automaticky. Rokmi skúšané výšky či šírky jednotlivých prvkov rešpektujú všetci od návrhárov, dodávateľov až po konečných výrobcov kuchýň a vy sa už nimi nemusíte zaoberať. Alebo že by ste predsa len mali záujem? Chceli by ste poznať schémy a učebnicové ,,know how,,? Poďme sa teda pozrieť pod pokrievku hrnca, kde sa varí možno práve tá vaša kuchyňa.

Ergonómia

Ergonómia popisuje vzťah človeka k pracovnému prostrediu. Vychádza z logiky usporiadania vecí vzhľadom k rozmerom človeka a jej rešpektovanie oceníte najmä pri pohodlnom používaní kuchynskej zostavy. Ergonomické zápisky vznikajú dlhodobým pozorovaním a vývojom samotných vecí okolo nás. Veď keď si zoberieme len varenie a kuchyňu, tak za posledných päťsto rokov je priam fascinujúce, ako sa menila a vyvíjala. Naši predkovia v stredoveku varili nad otvoreným ohňom v strede miestnosti. Tá mala v strope dieru aby mal dym kade unikať. Celá izba bola aj napriek tomu začmudená a zadymená. Až neskôr sa rozšíril komín a varenie sa presunulo smerom k stene. Tak vznikol dnešný krb. Človek rozumný však stále nebol spokojný a vylepšoval. Vynašiel kuchyňu ako ju poznáme dnes.

Najradšej mám jednoduché ergonomické schémy, ktoré trefne znázorňujú dané vzťahy a zákonitosti. Tu platí staré známe: lepšie raz vidieť ako dvakrát počuť. Pozrime sa na základné rozmerové princípy, ktoré platia pri zostavovaní kuchyne.

Táto schéma nám hovorí že výška pracovnej plochy kuchyne by mala mať rozmedzie medzi 85-95 cm. V minulosti bola jej výška striktne daná na 86 cm. Dnes je situácia iná. Vzhľadom na to, že sme ľudia s rôznou telesnou výškou, výrobcovia ponúkajú možnosť prispôsobiť výšku pracoviska na mieru. Slúžia na to polohovateľné nožičky v sokli kuchynskej zostavy. Ich výškou upravíme výšku všetkých spodných skriniek kuchyne. Vyrábajú sa 10, 12 a 15 cm vysoké. Ak teda meriate niečo medzi 150 a 165 cm, výška Vašej pracovnej plochy by mala byť 85-90cm. V tomto prípade tiež môžete dodržať znížené varné centrum o rozmeroch 75-80 cm a zvýšené umývacie centrum o veľkosti 90-98 cm.

 

Okrem tohto základného modelu by som ešte upozornila na ďalšie zásady ktoré by sa mali rešpektovať. Medzi ne patrí napríklad umiestnenie sporáka v blízkosti rúry, umývačky tesne k drezu, ale i to, že chladnička by nemala byť pri okne či radiátore. Ideálnym miestom je pre ňu kraj kuchynskej linky v blízkosti priestoru na odkladanie. Plynový sporák nepatrí k oknu alebo do prievanu. Okolo varnej platne nezabúdajte naplánovať voľné miesto na pracovnej doske na odkladanie.

Riad a kuchynské pomôcky dennej potreby uložte do ľahko prístupných horných skriniek. V súčasnosti sa osvedčili aj vysoké skrine s vnútornými deliacimi systémami, výsuvmi a policami . Logicky rozdelia priestor skrine a šetria každý centimeter.

 

Stôl v jedálni je vysoko osobný predmet. Pri stole sa totiž stretáva celá rodina. Jeho výber si preto zasluhuje náležitú pozornosť. Vyberajte ho s ohľadom na tvar a veľkosť miestnosti. Treba tiež rátať s počtom osôb, ktoré budú k stolu prisadať. Väčšina stolov nebýva nastaviteľná, no dnes sa dá na zákazku zohnať takpovediac všetko. Vo väčšine ponúk však nájdete jedálenské stoly o výške 75 až 80 cm. 
Stoličky musia byť primerané výške stola a na ich odsunutie potrebujete aspoň 45 cm. Vyberania stola a stoličiek by ste sa mali osobne zúčastniť. Porovnať a vyskúšať, čo Vám najlepšie vyhovuje. Jeden člen potrebuje priestor stolovej dosky o šírke 60 cm a hĺbke 40 cm. Pokiaľ Vám však ide o komfort, tak si doprajte 90 cm šírky. Ako príklad môžem uviesť ideálne rozmery jedálenského stola pre rodinu so šiestimi členmi. Mal by sa pridŕžať parametrov cca 180-220 cm na 90-100cm. 

 

Za vysoko štýlové sa pokladá umiestnenie barového pultu so stoličkami. Tu však tiež musíte prihliadať na možnosti, ktoré ponúka Vaša kuchyňa. Tradične je stanovená výška barového pultu na 110-115 cm. Jeho šírka by mala byť minimálne 40 cm. Za barovými stoličkami si doprajte priestor aspoň 65 cm. V našich návrhoch často znižujeme výšku barového sedenia na výšku pracovnej plochy kuchyne, teda na 95cm, ide o tzv. polobarové sedenie. Vtedy pozor , aj barové stoličky musia byť nižšie.

 

Kuchynské elektrospotrebiče odkladajte tak, aby ste nimi nezapratali pracovnú plochu, no zároveň ich mali v blízkosti. Elektrické zásuvky a rozvody patria do spodnej časti horných skriniek alebo na zástenu medzi horné a spodné skrinky. Značnú pozornosť venujte aj dobrému, no zároveň úspornému osvetleniu pracovnej plochy. Najideálnejšie je podsvietenie pracoviska z dna horných skriniek. Ak však horné skrinky z nejakého dôvodu nad pracovnou plochou nie sú, spustite svetlo priamo zo stropu alebo steny. Priestor pre odpadkové koše je väčšinou vytvorený už samotným výrobcom v uzavretej  spodnej časti kuchynských liniek. Veľmi často pod drezom.

Viete čo je trojuholník v kuchyni?

Trojuholník tvorí pomyselné spojenie troch základných zón v kuchyni. Zóna na varenie, zóna na umývanie a úložná zóna. V praxi to znamená, že základný trojuholník tvorí varná doska (rúra, mikrovlnná rúra), drez (umývačka riadu) a chladnička (mraznička, sušička). Tajomstvu správneho rozmiestnenia týchto zón sa treba naučiť. Nesmú byť totiž od seba príliš ďaleko, ale ani príliš blízko. Medzi týmito zónami sa prirodzene pohybujete počas varenia a keby boli od seba ďaleko aj vy sa poriadne nabeháte.

Text a foto: Ing. Petra Bírešová