Kuchynská linka: Ako ju svojpomocne zrenovovať?

Potrebuje vaša kuchyňa oživiť, no nechcete momentálne investovať do jej rekonštrukcie? Skúste sa do zmien kuchynskej linky pustiť sami. V článku nájdete jednoduché tipy, ako na to.

Pokiaľ má vaša kuchyňa dobré dispozičné rozloženie, no nie je atraktívna, máme pre vás riešenie. Kuchynskú linku hneď nemusíte meniť za novú. Stačí, ak sa do malých zmien pustite sami. Pripravili sme pre vás 4 tipy na renováciu kuchynskej zostavy.

Natrite drevené dvierka kuchynskej linky

V prípade, že sú kuchynské dvierka z dreva, čaká vás jednoduchá renovácia. Začnite tým, že odmontujete horné aj dolné dvierka kuchynskej zostavy. Odstráňte z nich všetko, čo sa dá - úchytky, skrutky, diery po skrutkách. Následne stačí dvierka:

●     obrúsiť

●     odmastiť

●     napenetrovať

●     namaľovať farbou, ktorú ste zvolili

Náš tip: Dajte si záležať na tom, aby bola farba dostatočne krycia. Pred použitím ju poriadne premiešajte a ak je príliš hustá, rozrieďte ju vodou.

Má vaša kuchyňa laminované dvierka?

Laminované dvierka na kuchynskej linke zrenovujete ešte jednoduchšie. Nezáleží na tom, či vás prestala baviť pôvodná farba alebo dekor. Na zmenu použite samolepiace tapety.

Dôležité je, aby bol povrch dvierok hladký a odmastený. V prípade, že má kuchynská linka nejaké škrabance alebo iné poškodenia, problém vyriešite použitím tmelu.

Náš tip: Samolepiacu fóliu alebo tapetu začnite lepiť na čelnej strane dvierok.

Pracovná doska do kuchyne

Viete, akú časť kuchynskej linky namáhate pri varení najviac? Pracovnú dosku. Zub času sa ukazuje zrejme najskôr na tomto mieste. Teraz vás potešíme. Kuchynskú linku hneď nemusíte meniť celú.

Náš tip: Je vaša kuchynská doska laminovaná? Pokiaľ chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie, stačí, keď sa o ňu budete dôkladne starať. Laminovaná doska si dobre rozumie s čističmi, ktoré sú určené na drevo. Pri veľkom upratovaní sa ich nebojte používať.

Ak sa potrebujete zbaviť len omrviniek alebo odtlačkov od pohára s kávou, pracovnú dosku očistite vlhkou handričkou.

Odmontujte spotrebiče, ktoré máte vsadené do kuchynskej zostavy a vyberte pracovnú dosku. Na výber máte desiatky materiálov, farieb a dekorov, ktoré vašej kuchyni vdýchnu novú atmosféru.

V prípade, že nemáte v pláne kupovať do kuchyne nič nové, pracovnú dosku môžete upraviť podobne ako dvierka kuchynskej linky. Oddeľte ju, obrúste a natrite požadovanou farbou. Rovnako skvelým pomocníkom sú aj umývateľné tapety s rôznymi motívmi a imitáciami betóny, kameňa, kachličiek, dreva a ďalšieho, na čo si len spomeniete.

Moderná kuchynská linka

Nechce sa vám púšťať do svojpomocnej renovácie kuchyne? Nevadí. Máme pre vás ešte štvrtú možnosť, ktorou je kúpa modernej kuchynskej zostavy. Na Biano.sk si novú kuchyňu vyberiete takmer hneď.

Rýchly návod na kúpu novej kuchynskej linky:

●     premyslite si, v čom vám nevyhovovala stará kuchynská zostava

●     zvážte svoje priestorové možnosti a obmedzenia

●     dôležité je vedieť, ako rozmiestnite spotrebiče

●     vyberte si prevedenie kuchynskej linky - materiál, prípadne dekor, farba

●     rozhodite sa pre konkrétny štýl, umiestnenie horných a dolných skriniek alebo políc

Pokiaľ si všetko dobre a vopred premyslite, určite sa vyhnete chybám, ku ktorým pri nesprávnom výbere kuchynskej zostavy môže dôjsť. Definujte si vlastnú predstavu, preskúmajte vyhľadávač nábytku a to, aké možnosti vám ponúka. Potom vám stačí už len pár klikov a moderná kuchynská linka bude čoskoro u vás doma.