KUCHYNSKÉ TRVALKY

V súčasnom dizajne sa čoraz častejšie a nástojčivejšie hovorí o ekológii. V čase hmatateľných dôkazov o nepriaznivom vplyve každodennej ľudskej činnosti na životné prostredie a v duchu úsilia o takzvanú „udržateľnosť“ je celkom prirodzené, že aj dizajnéri reagujú na výzvy environmentálnej prívetivosti.

Pritom sa nemusia obmedzovať iba na „zelenú“ produkciu: nemusia sa usilovať o znižovanie emisií či siahať po recyklovaných materiáloch. Svoj príspevok k udržateľnému dizajnu môžu zabezpečiť aj tým, že vytvoria dielo, ktoré odolá starnutiu – nielen v doslovnom, ale aj prenesenom zmysle; teda, že vyhútajú „nadčasový dizajn“ tak, aby nezostarol v premenlivom prúde štýlov a dobre slúžil svojmu účelu aj po mnohých rokoch.

Východiskovými princípmi dobre navrhnutého dizajnu sú (celkom prirodzene) hodnoty účelnosti, nevtieravej nadčasovej krásy a v súčasnosti aj minimálneho dopadu na životné prostredie či použitie materiálov naklonených prírode. V interiéri je to najmä drevo, keramika, textílie z prírodných vlákien, občas koža a z moderných materiálov oceľ či sklo, ktoré patria k ľahko recyklovateľným hmotám. Ekologicky zmýšľajúci dizajnéri sa – pokiaľ môžu – cielene vyhýbajú plastom z ropných derivátov. Aby svojim dielam prisúdili nadčasovú platnosť, musia sa zbaviť komerčného uvažovania o módnych trendoch, preto sa často vracajú k prapôvodným tvarom (archetypom) a vytvárajú nábytok v maximálne jednoduchom vzhľade.

V čistých líniách a holých plochách si nemôžu dovoliť ani najmenšie zaváhanie. Ich návrh je dokonale prepracovaným a fungujúcim prvkom bez akýchkoľvek kompromisov. Skvelým príkladom takého nadčasového dizajnu je klasická kaviarenská stolička – thonetka, ktorá v striedmom, no elegantnom tvare zaistí primerané pohodlie, a pritom neminie veľa materiálu (z ohýbaného dreva sa vyrába už viac ako 150 rokov).

Nesmrteľná nábytková ikona – kaviarenská stolička THONET č. 214

Jednoduchý, no dôkladne prepracovaný nábytok z prírodných materiálov je skvelou voľbou aj pre nadčasovú kuchyňu. Je to práve interiér kuchyne, ktorý by mal zo svojej podstaty spĺňať požiadavku „dlhovekosti“. Nikto predsa nechce vymieňať vstavanú kuchynskú garnitúru po pár rokoch používania. Preto zvlášť v tomto prípade platí, že treba klásť dôraz na riešenia, ktoré sa vyhýbajú pominuteľným trendom a svojou poctivou krásou potešia aj po mnohých sezónach.

Je to napríklad hladká, ničím neozdobená fasáda kuchynských dvierok v neutrálnej farebnosti (ideálne zbavená úchytiek – ako ukazuje príklad kuchyne SLX Pure od priekopníkov „bezúchytkových“ kuchýň SieMatic). Kuchynský ostrov K5 od talianskej značky Boffi zas naznačuje, že krajnou voľbou nadčasového dizajnu sa stáva čistý minimalizmus. Jeho prostý blok bielej farby v sebe ukrýva množstvo funkcií podriadených ergonomickým potrebám pri varení.

Minimalizmus však automaticky neznamená nudu či chudobu; napríklad skromné tienidlo Tube (zo španielskej firmy na výrobu lámp Vibia) pôsobí aj napriek striedmosti celkom útulne a prívetivo. Pozrite na nenápadný drevený stôl Taut (z dielní bavorského stolárstva Zeitraum), orechovú misu na ovocie od Hem alebo zásuvkový príborník Offshore od našich obľúbených nábytkárov Porro – všetky tieto produkty sú na pohľad všedné, priam nezaujímavé a prehliadnuteľné. No práve v diskrétnosti zovňajšku tkvie ich nadčasová sila. Sú zámerne nevtieravé a nenápadné, aby ste v ich neutralite dostali možnosť oživiť ich zakaždým v nejakom inom štýle – raz na stôl prestriete romantické raňajkové ambiente, inokedy slávnostnú novoročnú večeru; raz do misky uložíte letné ovocie a inokedy zas veľkonočné dekorácie a môžete sa spoľahnúť, že vždy to dopadne dobre.

Trvanlivý dizajn kuchynského prostredia teda v jednote spája jasný účel, nevtieravosť, materiálovú poctivosť, zodpovednosť, skromnosť aj tvarovú čistotu a nad tým všetkým panuje spoľahlivá hodnota nadčasovosti.

Text a foto: Michal Lalinský