bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 24.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Potrebujete novú modernú web stránku? Chcete predávať cez svoju web stránku? eShop, CMS, SEO optimalizácia, jednoduchý a prehľadný dizajn.
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Obývacie kuchyne


Kuchyňa bola vždy uzavretou miestnosťou, v ktorej gazdinka za zatvorenými dverami pripravovala jedlá. Zvyky sa však menia. Čoraz viac a viac ľudí chce žiť v priestranných, svetlých miestnostiach bez rušivých priečok. A tak už niekoľko rokov je trendom ponechať priestor kuchyne otvorený a rôznymi spôsobmi ho prepájať s jedálňou a obytným priestorom. O dokonalé prepojenie sa snažia aj výrobcovia luxusného kuchynského nábytku so svojimi modelmi. Predstavme si teda pár noviniek od vychytených producentov a dizajnérov na túto tému.


Miesto pre nové nápady

Poggenpohl, nemecký výrobca luxusných kuchýň sa pokúsil oslobodiť kuchyňu od tradičných priestorových bariér a začleniť ju do celkového usporiadania domova. Na túto úlohu spojil svoje sily s vynikajúcim architektom Hadi Teheranim, aby vyvinuli nový model kuchyne +ARTESIO®, ktorý spája dizajn nábytku, stenu, dlážku a strop do jednoliateho celku. Splynutie kuchyne +ARTESIO® s obývateľným priestorom je evidentné na prvý pohľad. Rozsiahla klenba zasahuje do obývateľného priestoru a jej dizajn dodáva pocit, že všetko je na dosah. Zároveň zotiera hranice medzi spomínanými priestormi a spája ich spôsobom vyvolávajúcim dojem, že takto boli kuchyne riešené vždy. Tým je inovatívna koncepcia kuchyne aktívne začlenená do architektúry konkrétnej budovy a spolu s dizajnom nábytku vyvoláva nový pocit z celého priestoru. Celková koncepcia kuchýň značky +ARTESIO® s množstvom detailov umožňuje poukázať na viaceré spojitosti: zahŕňajú dizajn steny, podlahy i stropu. Vytvorený bol aj centrálny element, ktorým sú navzájom sa pretínajúce 130 milimetrové čiary formujúce sieť, ktorá sa odráža na prednej strane, taktiež na bočných stranách konštrukcie a aj na nástenných paneloch. Nábytok a steny tak na pohľad splývajú. Uniformný štýl novo vyvinutej konštrukcie, ktorý pripúšťa rovnakú prednú i bočné strany, je unikátnou inováciou vo svete kuchynských dizajnov.

Po prvýkrát nie sú jednotlivé časti kuchynskej linky len pripevnené o stenu vo vopred určenej miestnosti – ako vo väčšine predchádzajúcich prípadov – ale kuchyňa disponuje nekonečnými dizajnovými možnosťami, ktoré zahŕňajú aj podlahu a strop. Takto sa vytvára priestor nielen na varenie, ale aj na bývanie.

Nová kuchyňa od firmy Pogenpohl je veľmi flexibilná, môže byť integrovaná do už existujúcej štruktúry obydlia, dokonca v prípade uzatvorených kuchynských priestorov je možné vytvoriť spätosť aj s ich najjednoduchšími dizajnovými črtami.

Dizajn kuchyne je viditeľne prepojený so sedadlami s bledej kože nachádzajúcimi sa v priľahlej časti miestnosti. Jedálenský stôl, stoličky, lavica a rohová lavica vytvárajú dojem estetickej zrozumiteľnosti s architektonickým dizajnom zodpovedajúcim štýlu kuchyne.

Kuchyne +ARTESIO® sú zamerané na jednotlivcov, ktorí si potrpia na dizajn a ocenia estetický vzhľad a výnimočné veci v živote, na jednotlivcov, ktorí každý deň znova a znova objavujú krásu svojej kuchyne, vidia, prežívajú a cítia jej prednosti.

www.poggenpohl.com


Otvorená do obývačky

Ďalším svetovo uznávaným producentom kuchýň, ktorého si predstavíme je talianska spoločnosť Binova S.p.A. a jej nová koncepcia kuchyne Modus. Táto kuchyňa bola vytvorená s úmyslom otvárania do obývačky. Je tvorená z nábytku a staviteľského umenia. Modus pretvára priestor namiesto toho, aby ho len zakrýval, meniac samotný význam slov „bytové zariadenie“ na „zložky alebo prvky architektúry“. Modus mení vzťah medzi kuchyňou a obývačkou, s ambíciou pretvoriť tieto priestory na „obytnú kuchyňu“. Dosiahnuť tento efekt sa snaží tým že robí z kuchyne reprezentačný symbol alebo skutočne elegantné laboratórium.

Kuchynský koncept Modus vytvorili dizajnéri Paolo Nava a Fabio Casiraghi. Pri tvorbe kuchyne sa inšpirovali svetom divadla a javiska, kde sa striedajú postavy, objavujúc sa a zasa miznúc za oponou. Modus je tak založený predovšetkým na pretvorení priestoru za použitia opony. Na základe toho bola kuchyňa zmenená na akúsi oponu, ktorá mení pohľad na priestor a upriamuje pozornosť na pracovné plochy. Kuchyňa umožňuje vynechať zvyčajné predmety, aby sa pracovné plochy mohli predviesť s ľahkosťou a dokonca zmenšuje potrebu funkčnej spodnej časti kuchyne alebo nástenných skriniek.

Takzvaná opona je novým spôsobom predstavenia funkčnej komory. Systém „opony“ tvoria modulárne panely, ktoré zároveň slúžia aj ako samostatné skrinky zahŕňajúce funkčné prvky, ako rúru, umývačku riadu a chladničku, a tiež otvorené police, ktoré môžu byť využité v obytnom priestore. Vďaka tejto opone je možné kuchyňu oddeliť alebo spojiť s obývacím priestorom podľa potreby.

Digestor línie Modus už nie je len funkčným doplnkom, ale skôr osvetľujúcim dekoratívnym prvkom v oblasti kuchyne. Je dostupný v ostrovčekovej verzii a predstavuje prenikavé opálové panely, ktoré v sebe skrývajú úžasné biele svetlo.

Materiály použité v zostave Modus boli zvolené tak, aby zodpovedali ideálom bohatstva: esencia a expresívna podstata dreva, kameňa a ocele. Úpravy povrchov boli špeciálne vytvorené pre zdokonalenie podstaty každého z nich pri rešpektovaní priemyselnej realizovateľnosti: či už ide o hĺbku vyhladených pórovitých drevených povrchov, kvalitu a odolnosť pokovovania veľmi ušľachtilou nehrdzavejúcou oceľou 18/10 a technologické detaily.

www.binova.com

Pre „príjemný pocit z kuchyne“

Poslednou ukážkou kuchynských konceptov, ktoré boli vytvorené s úmyslom čo najlepšieho prepojenia kuchyne s obytným priestorom je talianska spoločnosť Pedini S.p.A. Vo firme vládne presvedčenie, že vzťah ľudí k ich okolitému prostrediu charakterizuje kvalitu ich života, a tak sa príprava jedla stáva oveľa príjemnejším zážitkom. Vyjadrené piatimi slovami – „pre príjemný pocit z kuchyne“. Nápad vytvoriť oblú kuchyňu sa zrodil vďaka tejto filozofii: kuchyňa musí byť ergonomicky navrhnutým, praktickým miestom – “vnútorná” časť kruhu funguje ako centrum prípravy jedál, zatiaľ čo “vonkajšia” časť ako obytný/jedálenský priestor.

Výsledkom je model Artika s podtitulom Moderné „operačné stredisko“ ktorú navrhol dizajnér Domenico Paolucci. V kuchyni môžete okúsiť teplo, technológiu a funkčnosť kuchyne, charakterizované veľkou flexibilitou, obrovskou slobodou dizajnu a riešeniami prispôsobenými rozličným potrebám priestoru a vkusu. Vďaka veľkému okrúhlemu ostrovčeku, otvorenému a prístupnému pri každom pohybe, prekračuje Artika hranice tradičného konceptu horizontality, čím kompletne prehodnotila kuchyňu a prispôsobila ju novým potrebám a priestorom. Rôznorodá alebo tradičná, v strede miestnosti alebo pri stene, Artika poskytuje úplnú slobodu v zariaďovaní, umožňuje ľuďom bývať v súlade s ich osobitým štýlom, rieši akýkoľvek priestorový problém.

Pracovné plochy kuchyne sú voliteľné v súlade s vašou individualitou. Môžu byť z nehrdzavejúcej ocele, lakované sklenené pracovné plochy, kremencové pracovné plochy, masívne pracovné plochy z Cristalanu, alebo laminátové pracovné plochy v rozličných farbách.

www.pedini.it

11/2010

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
www.pedini.it
www.poggenpohl.com
www.binova.com
REKLAMA
Siemens
INTERIÉR 48
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.
TOP STAVEBNÉ
TOP KUCHYŇA
TOP TECHNOLÓGIE
TOP KÚRENIE
 
UV GROUP, s.r.o.
E.B.Lukáča 2
036 01 Martin
Nájdite nás na FB facebook
 
created by: CTS Europe s.r.o.