Odvážne recepty na budúcnosť

Ako má vyzerať kuchyňa budúcnosti?
Na nasledujúcich stranách prinášame odvážne, a predsa skutočné koncepty, ktoré vízie ideálnych kuchýň posúvajú vpred míľovými krokmi.

Eko-skladačka

Prestížna kuchynská spoločnosť z Talianska, pozitívne oceňovaná Valcucine predstavila pred časom originálny koncept prispôsobivého kuchynského zariadenia. Pokúsila sa ním čo najpresnejšie zareagovať na aktuálne dizajnérske stratégie. Jej demode je zamýšľaná ako nezávislá línia dostupných kuchýň, založená na pozitívnych hodnotách ekologickej udržateľnosti – na módnej vlastnosti „eko-chic“. Revolučný koncept prináša do domácich kuchýň atraktívne témy všestrannosti, prispôsobiteľnosti, rastu či okamžitej zmeny, recyklácie a rekompozície, no predovšetkým demokratického dizajnu, dostupného širšej škále uvedomelej klientely.
Princíp kuchynskej skladačky demode Meccanica vymyslel dizajnér Gabriele Centazzo. Zostavil ju ako jednoduchú pravouhlú kostru – doslova konštrukčnú mriežku z kovových profilov, ktoré sa vzájomne spájajú do rozsiahlejších štruktúr tak, aby dokázali poskytnúť podklad ďalším výplňovým materiálom – poličkám z certifikovanej borovicovej preglejky, prípadne veľkokapacitným zásuvkám. Systém Meccanica tak vytvára otvorené kuchynské zátišie s vyslovene úžitkovým charakterom.

Základ kuchyne Meccanica tvorí ľahká pravouhlá konštrukcia zložená z hliníkových profilov.

Princíp modulárnej skladby Meccanica umožňuje vytvárať doslova nekonečné štruktúry. Uplatní sa pri stavbe štandardného kuchynského prostredia, ale tiež v odlišných účelových situáciách – ako odkladací regál alebo pracovný kút v komorách, práčovniach i šatníkoch. Dokáže sa pružne prispôsobiť aktuálnym potrebám, dá sa prestavať či doplniť. Po skončení jej funkčného cyklu ju možno rozobrať a bezo zvyšku recyklovať.

Ekologická angažovanosť kuchýň Meccanica však nekončí len pri štrukturálnej logike, minimalizácii použitého materiálu (doslova „dematerializácii“ kuchyne) alebo racionalizácii samotnej konštrukcie. V rámci tohtoročného rozvinutia systému bol predstavený aj ultra-ľahký výplňový materiál „skriniek“. Celkom nečakane ich dopĺňa pružná textilná membrána, ktorá je napnutá v hliníkovom ráme a nahrádza tak tradičné (drevotrieskové) dvierka. Rovnako zaujímavý materiál je použitý na pracovnej doske – tvorí ju dvojzložkový kompozit RE-Y-STONE®, vyrábaný z recyklovaného papierového odpadu spojeného prírodnou živicou na báze cukrovej trstiny.

Kuchyňa Meccanica je ekologický systém, vyvinutý a skonštruovaný na princípe „vynechávania materiálu“ na úkor „prázdnych plôch“. V skutočnosti tým ponúka ľahký, moderný štýl zariadenia, vhodný pre mladú, dynamickú, environmentálne zodpovednú,
ale tiež ekonomicky striedmejšiu generáciu.
www.valcucine.it

Výplň dvierok na skrinkách kuchyne je zhotovená z odnímateľnej textilnej membrány.

Zvlnená krajina kreativity

Inovácia inteligentných kuchynských systémov nepozná hraníc – ako dokazuje nedávny prírastok v rodine kuchynskej výbavy bulthaup. Pomocou nezvyčajných „prizmatických“ vložiek v kuchynských zásuvkách bulthaup vzniká otvorený úložný systém, ktorý nekladie žiadne priestorové obmedzenia a podporuje tým hravú tvorivosť. Základom geniálne jednoduchého systému je cikcakovo zvlnená podložka. Na ňu sa podľa potreby ukladajú voľné zarážky, čím vzniká kompozícia ľubovoľne veľkých, ľubovoľne usporiadaných priečinkov. Presne v takej konfigurácii, ako to najlepšie vyhovuje zvyklostiam majiteľa. Systém kosých zarážok je navyše rozvinutý aj o ďalšie doplnky: oceľové, keramické a drevené nádobky, bloky pre nožíky, podložky či dokonca koreničky z číreho skla. Voľné uloženie umožňuje flexibilnú zmenu usporiadania – spája maximálnu účelnosť s prirodzenou intuíciou prehľadnej organizácie. Nový, dosiaľ nevídaný úložný systém je ďalším potvrdením motta spoločnosti bulthaup o tom, že životná kvalita vzniká vtedy, keď sa ušľachtilá estetika a zmyselnosť spojí s technickou precíznosťou.
www.bulthaup.com, www.fortep.sk

Akčný rádius

Zmiešavacia vodovodná batéria Pivot od prémiového výrobcu Dornbracht prináša do terénu kuchynského ostrova maximálnu flexibilitu i pohodlie. Vysoko kvalitná armatúra je totiž založená na veľkorysom akčnom rádiuse – dokáže sa otáčať okolo svojej osi v plnom uhle 360° a dosiahnuť do vzdialenosti viac ako pol metra. Ak sa umiestni v logickom ťažisku pracovnej plochy, pohodlne obslúži jej jednotlivé funkčné oblasti. Okrem vyspelej úžitkovej podstaty spĺňa batéria aj náročné estetické parametre.
Jej autori, dizajnéri zo štúdia Sieger Design, ju stvárnili ako redukovaný sošný objekt primárnych geometrických tvarov. Jej čistú siluetu podčiarkuje plochá páka ovládania.
www.dornbracht.com

Foto: Thomas Popinger

Hra na schovávačku

Veľkorysý koncept „Ukrytej kuchyne“ od nemeckej spoločnosti Warendorf vychádza z úsilia začleniť plnohodnotnú kuchynskú výbavu do obytného prostredia. Presne tak, ako sa na módne interiérové trendy patrí. Základom kuchyne je jednotný raster obkladových panelov so zoxidovanou (hrdzavou) povrchovou úpravou. Ich mäkký odtieň a zakaždým jedinečná textúra funguje v priestore ako výtvarný akcent.
Za týmto „hrdzavým obrazom“ sa nachádza priama kuchynská linka – stvárnená ako osvetlená funkčná nika. Je ukrytá za elektricky ovládanými panelmi, ktoré sa – v obdivuhodnej dĺžke piatich metrov – sklápajú nahor. Celkovú zostavu dopĺňa vstavaná chladnička či potravinová skriňa, umiestnená po stranách kuchynskej linky. Systém krycích panelov umožňuje odstrániť z dohľadu vizuálne rušivé prvky konvenčnej kuchyne, zároveň však sleduje logiku aktuálnych kuchynských tendencií – teda snáh o organické začlenenie kuchynskej prevádzky do živého obytného prostredia.
www.warendorf.com

Text: Michal Lalinský