PALÁCOVÝ PREVRAT ll.

Aristokratické motívy v dizajne kuchýň

Barová schránka Shake od ALIVAR je šarmantným úložným kúskom, ktorý za dekoratívnou reliéfnou fasádou drevených dvierok ukrýva prepracovaný lakovaný interiér s množstvom priečinkov a poličiek určených pre všakovaké koktailové propriety. Hmotu skrinky odľahčil jej autor, dizajnér Giuseppe Bavuso tým, že ju vyzdvihol na tenučké (ihličkové) nožičky z odlievaného hliníka.

Jedálenská stolička z početnej kolekcie čalúneného nábytku Lawson, ktorú vo svojom portfóliu opatruje obľúbená značka MINOTTI, je poctivým, tvarovo povedomým a nadovšetko pohodlným kúskom presvedčivej elegancie. Umožňuje hravú kombináciu čalúnení – vyobrazený model spája zrnitú, dôkladne obšitú koženú useň na operadle s pevnou textíliou sedadla. Všimnite si, že usňou sú obšité aj samotné drevené nohy – čo stoličke dodáva sofistikovanú zvodnosť.

Vyobrazená kuchynská scenéria Green House Project od OFFICINE GULLO sa nachádza v srdci Londýna, obkolesená bohatou zeleňou a oslnivou architektúrou. Je umiestnená na rekonštruovanú verandu, ktorá kedysi slúžila ako skleník či zimná záhrada, a dnes je prirodzenou súčasťou interiéru domu. Priestor je zaplavený svetlom, čo inšpirovalo dizajnérku Alison Henry, aby umocnila jasnosť kuchyne zámernou voľbou bielej farby s akcentom na strieborné detaily. Kompozícia kuchyne kladie dôraz na klasickú súmernosť s centrálne umiestneným varným pultom a priestranným ostrovom s mramorovou doskou.

Šestnásť milimetrov hrubé dymové sklo stola Vendome je uložené na nádhernej podnoži. Tvorí ju tvarovaný prstenec z masívneho dubového dreva: s ladne plynúcimi líniami sústružených tvarov sa stáva doslova šperkovou ozdobou. Návrhár Stefano Bigi navrhol originálny stôl pre spoločnosť VEBLÉN.

Názov jedálenského stola z rovnomennej kolekcie VISIONNAIRE Versailles jasne odhalí, odkiaľ jeho autor – dizajnér Alessandro la Spada – čerpal inšpiráciu. Tvary prudko dekoratívneho nábytku skutočne odvodil z palácovej architektúry francúzskych kráľov a ich noblesu preniesol do zmyselného, výnimočne prepychového nábytkového ansámblu. Stôl s profilovaným okrajom má konštrukciu upravenú polyesterovým lakom vysokého lesku, mramorovú dosku či ozdobné nohy s detailmi z krištáľového skla a mosadze.

Súbor kuchynských spotrebičov Chateau od LA CORNUE je skutočnou „palácovou“ lahôdkou, ktorá kombinuje súčasnú technológiu s estetikou starých čias. Elegantné rúry a sporáky sú zhotovené z poctivého antikora a vyšperkované mosadznými detailmi s príznačným dekorativizmom. Samotné výkonné spotrebiče dopĺňa kuchynský nábytok v zodpovedajúcej estetike.

 

Text: Michal Lalinský

Foto: archív firiem