PALÁCOVÝ PREVRAT

Aristokratické motívy v dizajne kuchýň

Na súčasnej nábytkovej a dizajnérskej produkcii je skvelé, že ponúka skutočne široké spektrum štýlov. Takže aj v kuchyni si každý môže vybrať podľa svojho gusta – či už uprednostní triezvy minimalistický vzhľad, alebo sa pustí do dobrodružstva z celkom opačného konca, popustí uzdu svojej fantázii a v romantickom palácovom poblúznení siahne po historických motívoch. Netreba rovno byť zámockým pánom – aristokratickú ušľachtilosť poľahky zinscenujete aj v moderných mestských príbytkoch.

Pôvabná stolná lampa Kaipo je modernou aktualizáciou historickej predlohy. Ešte v roku 2001 ju navrhol amsterdamský dizajnér Edward van Vliet pre značku MOOOI; pokúsil sa v nej zachytiť archetypálny vzhľad klasických lámp, no súčasne ponúknuť kultivovaný a moderný šmrnc. Tvarované telo a klobúk najnovšej edície Kaipo Too (uvedenej túto jeseň) sa vyrába ručne z benátskeho skla v hrejivom hnedom odtieni.

Milánske štúdio FORNASETTI je známe ušľachtilou produkciou zberateľských kúskov – nábytku, kobercov či porcelánu, v ktorých hlavnú úlohu zohrávajú grafiky Piera Fornasettiho (1913 – 1988). Tento výtvarný umelec a scénograf sa preslávil najmä v druhej polovici 20. storočia ako autor podmanivých, prepracovaných výjavov so starožitnou atmosférou. Jeho syn Barnaba pokračuje v otcovom odkaze a Fornasettiho výtvarné motívy prenáša na exkluzívne edície bytových doplnkov. Najnovšie k nim pridal príručný sekretár Architettura Cabinet – kváder lakovaný vo vysokom lesku a uložený na priamočiarej mosadznej podstave.

Suverénne oslnivý stôl Whitby navrhol dizajnér Carlo Colombo pre exkluzívnu nábytkovú edíciu BENTLEY HOME. Jednoduchá kužeľová podstava je pokrytá koženým obšívaním a podopiera veľkorysú okrúhlu stolovú dosku s ozdobnou radiálnou intarziou zhotovenou z dýh vzácnych drevín – orechovej alebo gaštanovej koreňovice, makasaru, eukalyptu alebo platanu. Okrúhla platňa môže byť doplnená otočným podnosom „Lazy Susan“.

Francúzsky dizajnér Jean-Marie Massaud navrhol kreslo Archibald už pred nejakým časom a jeho producent – talianska historická značka POLTRONA FRAU, preslávená expertným remeselným spracovaním koženého čalúnenia, v ňom ihneď získala obľúbený bestseller. Tento rok k oddychovému kreslu pribudla štedrá jedálenská stolička, ktorá rovnako reprezentuje majstrovský kumšt čalúnikov i dizajnérske hodnoty originality, pohodlia či ušľachtilého prepychu. Sympaticky „bruchatá“ škrupina sedenia je obalená v tej najjemnejšej koži a usadená na štyroch sošných nohách z masívneho jaseňového dreva.

Jedálenský stôl Hug z dielne talianskych nábytkárov ARFLEX je síce tvarovo skromný, zato mimoriadne prepracovaný. Dizajnéri Claesson, Koivisto a Rune si dali veľmi záležať na jemných detailoch aj vyváženej skladbe troch materiálov – lakovanej oceli nôh, drevenej rámovej konštrukcie a mramorovej dosky, ktoré spoluvytvárajú celistvú dôstojnú jednotu.

Kuchynské zákutie v prototypovom príbytku luxusného impéria HENGE, ktorý ako prezentačný showroom otvorili tento rok na slávnej módnej ulici Via della Spiga v Miláne, opantá solídnou veľkoleposťou. Linka v podaní dizajnéra a umeleckého šéfa Massima Castagnu dostala podobu ohromných kamenných blokov – akoby práve vydolovaných z kameňolomu. Výtvarne podmanivá kresba mramorových žíl podčiarkuje blokový obrys kuchyne a dodáva jej charakter „interiérovej sochy“.

Text: Michal Lalinský

Foto: archív firiem