Zvýšené požiadavky na hygienu? Don´t touch

V súčasnej dobe, keď nás dosť výrazne zasiahla pandémia a vírus sa šíri až príliš rýchlo, snažíme sa toto šírenie eliminovať všade, kde sa dá. Základná hygiena ako umývanie rúk či dezinfekcia by mala byť samozrejmosťou všade. Nie všade je však prístupná jej bezdotyková varianta, ktorá je teraz taká potrebná.

Hotely, gastroprevádzky, nákupné centrá, obchody, ale aj rôzne úrady vyzývajú klientov k dezifekcii rúk ihneď pri vstupe do budovy. Namiesto automatov si dávkujú dezinfekciu z nádržky, ktorej pumpičku chytá denne niekoľko stoviek ľudí. O koľko jednoduchšie a hlavne hygienickejšie by to bolo vďaka automatickému bezdotykovému stojanu, ktorý by vám poprášil ruky jemným dezinfekčným sprejom bez toho, aby ste sa museli niečoho chytať alebo niečo stláčať.

Dávkovače mydla

Podobne je to aj s dávkovačmi mydla. Práca s potravinami sa nezaobíde bez čistých rúk. Či už ide o kuchyne v reštauráciách alebo o tie domáce, kde s láskou pripravujeme jedlá pre svojich najbližších, je dobré mať poruke mydlo.

Zatiaľ čo v gastroprevádzkach je veľmi vhodný bezdotykový dávkovač, doma nám určite postačí aj ten mechanický. Dôležitá je ale náplň. Rozdiel medzi tuhým a tekutým mydlom poznáme všetci, ale viete o tom, že je rozdiel aj medzi tekutými mydlami? Líšia sa hlavne svojím zložením, ktoré má vplyv na naše zdravie. Preto je dôležité venovať maximálnu pozornosť tomu, aký prostriedok si kupujeme. Obyčajné tekuté mydlá sa často skladajú len z vody a parfému. Aby mali správnu konzistenciu, je do nich pridávaná soľ, ktorá zmes zahusťuje. Takýto prostriedok vám ruky dehydratuje. Pokožka je pri dlhodobom používaní popraskaná a nepríjemne páli.

Na ochranu pokožky pred vysušením je potrebné použiť mydlo so zjemňujúcou zložkou, akou je napríklad lanolín. Lanolín má tiež antibakteriálne a hypoalergénne vlastnosti. Aj napriek tomu, že je táto prísada zásadná, žiaľ sa do obyčajných mydiel pridáva len málokedy alebo v minimálnom množstve.

Penové mydlo

Zaujímavou šetrnou alternatívou je penové mydlo. Tu soľ hľadať nemusíte. Keďže ide o penu, nie je potrebné zmes zahusťovať a jej konzistencia môže ostať riedka. Pokiaľ je do takého mydla navyše pridaná zjemňujúca zložka, ide o najlepšiu voľbu pre pokožku rúk. Dávkovací ventil pri zásobníku na penové mydlo vpúšťa do trysky koncentrát mydlového prostriedku spoločne so vzduchom, čím sa dosiahne penový efekt. Takáto zmes sa na rukách lepšie rozpúšťa, pričom má rovnako dobré umývacie účinky ako prípravok tekutý. Vzhľadom k pridanému vzduchu je navyše jeho spotrebovaná dávka menšia, a teda 3x až 5x úspornejšia.

Text a foto: Merida