Ako si štýlovo zariadiť jedáleň

Jedáleň je nepochybne jednou z najdôležitejších miestností vo vašej domácnosti. Ak chcete, aby vynikla, upútala pozornosť a stala sa príjemným miestom, mali by ste ju štýlovo zariadiť.

Pripravili sme niekoľko nápadov na zariadenie jedálne, ktoré si určite zamilujete, aby sme vám pomohli premeniť vašu jedáleň na miesto stretnutí, kde budete môcť stolovať s rodinou a priateľmi.

Nebojte sa kombinovať

Vaša jedáleň by mala byť jedinečná. To sa dá dosiahnuť niekoľkými spôsobmi. Mnohí si myslia, že celá miestnosť by mala byť zariadená v rovnakom štýle, ale nie je to úplne tak. Rozličné kúsky môžete navzájom kombinovať a vytvoriť tak zostavu, ktorá vám bude stopercentne vyhovovať. Napríklad môžete skombinovať rôzne typy stoličiek. Ak sú pohodlné a zároveň dobre vyzerajú, budú skvelým doplnkom vašej jedálne.

Ďalšou možnosťou sú jedálenské lavice, ktoré sa stávajú súčasťou moderných jedální. Tento trend je čoraz obľúbenejší, preto by ste ho mohli využiť aj vo vašom jedálenskom priestore. Kombinovanie klasických stoličiek s drevenou alebo kamennou lavicou, prípadne inými kúskami, akými sú napríklad taburetky, je momentálne jedným z najhorúcejších trendov.

Okrem toho budete potrebovať aj vhodné osvetlenie. V súčasných jedálňach môžeme vidieť čoraz viac závesných svietidiel, ktoré sú štýlovo odlišné. Takéto trendové prepojenie štýlov je možné dosiahnuť výberom svietidiel vyrobených z odlišných materiálov alebo svietidiel v rozdielnych dizajnoch, ktoré sú umiestnené v rôznych výškach.

Ušetrite miesto

V menších interiéroch sú podmienky na vytvorenie jedálenského priestoru o čosi náročnejšie. Ak nemáte dostatok miesta pre veľký jedálenský stôl, potom bude ideálnou voľbou rozkladací stôl. Ušetrí vám veľa miesta a v prípade potreby sa dá rýchlo rozložiť.

Ďalším nápadom, ako ušetriť miesto, je rozhodnúť sa pre okrúhly jedálenský stôl. Okrúhle stoly sú väčšinou menšie, takže nezaberú toľko miesta ako klasické obdĺžnikové stoly. Na druhej strane to znamená aj menej miesta pre vašich hostí, takže na to myslite skôr, ako si ho zaobstaráte.

Ak nepotrebujete príliš veľa stoličiek, je dobré vybrať si súpravu stohovateľných alebo skladacích modelov. Takéto stoličky vyzerajú trendovo a jedinečne, a keď nie sú potrebné, dajú sa jednoducho odložiť do rohu miestnosti.

Miestnosť ozdobte doplnkami

Okrem veľkých kusov nábytku, ako sú stoly, lavice a stoličky, budete potrebovať aj nejaké dekorácie a doplnky. Najjednoduchší spôsob, ako ozvláštniť vzhľad miestnosti, je umiestniť doplnky na steny. Každá jedáleň potrebuje vhodné zrkadlo, ktoré nielenže opticky zväčší priestor, ale aj upúta pozornosť hostí. Okrem zrkadla by ste mali porozmýšľať aj nad inými nástennými dekoráciami. Najlepšou voľbou bude originálny zarámovaný obraz.

Jedálenský stôl si taktiež zaslúži vašu pozornosť. Môžete ho doplniť ozdobným podnosom, svietnikom alebo vázou s čerstvými kvetmi. Nezabudnite ani na podlahu, na ktorú je vhodné umiestniť väčšie rastliny. Príroda a prírodné materiály sú tento rok trendovou záležitosťou, preto si možno budete chcieť zaobstarať jutový alebo ratanový košík na kvety.

Je tu ešte jeden kúsok, ktorý stojí za zváženie – koberec z ovčej kože. Takýto doplnok možno využiť niekoľkými spôsobmi. Môže byť umiestnený na zemi, najlepšie pod stolom a stoličkami, kde sa postará o to, aby ste mali nohy v teple. Môžete ho prehodiť aj cez lavicu alebo stoličky, čo je obzvlášť užitočné v prípade, že máte stoličky bez čalúnenia. Vďaka mäkkému koberčeku z ovčej kože sa vám bude sedieť oveľa pohodlnejšie!

Zamerajte sa na využitie priestoru

Ak sa budete riadiť týmito radami, môžete si byť istí, že si doma vytvoríte štýlovú a trendovú jedáleň. Nezabúdajte však na to, že tento priestor musí byť aj funkčný. Jedáleň je predsa miestom, kde budete stolovať a stretávať sa s priateľmi, a tak by ste nemali obetovať funkčnosť len kvôli dizajnu.

Viac inšpirácií a tipov nájdete na www.beliani.sk