Ako vybrať kuchynskú dosku z kameňa?

Prírodné materiály – kameň, drevo, kovy nás odjakživa priťahujú, fascinujú. Je v nich ukrytá sila a krása stvorenia, ale nie len to, majú aj vysokú úžitkovú hodnotu, preto: kuchynská doska z kameňa. Aby ste mohli byť s výberom dlhodobo spokojní, musíte dodržiavať niekoľko zásad.

Kameň je druhovo rôznorodý materiál, poznáme žuly, mramory, pieskovce, kvarcity, bridlice a iné. Z hore uvedených nie je vhodný každý do vašej kuchyne, rozhoduje jeho chemické zloženie.

Kvarcit Taj Mahal

Najvhodnejším druhom je žula (granit) alebo tvrdý kvarcit. Nevhodný je mramor pre vysoký obsah vápenca, ktorý spôsobuje ostrú reakciu s kyselinami, ktoré obsahujú niektoré bežné potraviny ako víno, ocot, ovocie. Následnou reakciou na mramorovom povrchu vznikne matný fľak. Zásada č.1 – Kuchynská doska musí byť iba žulová alebo z tvrdého kvarcitu.

Problematická situácia môže vzniknúť aj vtedy, ak preferujete pri výbere kuchynskej dosky biely alebo veľmi svetlý materiál. Takýto žulový materiál je v prírode veľmi vzácny. V tomto prípade Vám ponúkneme kompozitný tvrdený kameň, nesprávne označovaný ako „umelý kameň“.

Žula Pure Black + onyx

Plnivom pri výrobe tvrdeného kameňa sú prírodné materiály a pojivom hmoty na báze epoxidu. Výsledkom je materiál podobný kameňu, ktorý v niektorých vlastnostiach dokonca prírodný kameň predstihuje a môže byť aj absolútne biely! Má však jednu nevýhodu – epoxid nie je termostabilný, tzn. na povrch tvrdeného technického kameňa nie je možné položiť horúci hrniec napr. s rozpáleným olejom. Hrozí neodstrániteľný hnedý fľak zvlášť viditeľný na svetlom povrchu.

Ak trváte na bielej kuchynskej doske a nechcete dávať pozor, existuje technologické riešenie – kuchynská doska z keramiky, napr. značka Dekton. Je  drahšia, pretože je náročnejšie jej dielenské spracovanie. Ale vzhľadom na svoje vlastnosti patrí medzi najodolnejšie kuchynské povrchy. 

Dekton Entzo

Takže čo povedať na záver: Ak chcete mať doma niečo skutočne trvácne, krásne a užitočné a dodržíte uvedené odporúčania – máte sa na čo tešiť!

www.studioimpala.sk