Dekorácie a doplnky v kuchyni - poznáte pravidlá?

Mať krásny a útulný domov je snom každého, veď kto by sa rád nevrátil po celom dni tam, kde mu je príjemne. Takýto pocit nevytvárajú luxusné a drahé zariadenie interiéru či najmodernejšie spotrebiče. Tvoria ho väčšinou dekorácie bytu, ktoré dodávajú domácnosti dušu.

 

Aj dekorácie majú isté pravidlá. Ako zariadiť interiér tak, aby nepôsobil preplnene, je občas umenie. Niekedy stačí menej, najmä ak prevláda v miestnosti veľa farieb a tvarov. Stačí niekoľko centrálnych kúskov a tie potom doplniť drobnosťami. Podľa toho, aký je váš štýl bývania, pravdepodobne budete voliť aj konkrétne dekorácie.

Kuchyňa väčšinou býva centrom všetkého diania doma. Tu sa pripravuje jedlo, stretávajú ľudia, jednoducho pulzuje život. Aj preto sú doplnky do kuchyne kľúčové, či už ide o jedálenskú riadovú súpravu alebo vázu uprostred stola. Niekoľko inšpirácií a tipov na všedný, ale aj sviatočný deň sme si pre vás pripravili na nasledujúcich stranách. Vydajte sa preto s nami na výlet za prísadami očarujúceho interiéru.

Minimalizmus a prírodné materiály

Pre škandinávsky štýl kuchyne je typický minimalizmus, čistota a svetlé interiérové farby. Často sa kombinuje klasický dizajn s drevom. Môžete spojiť úplne biely dekór s kuchynskými doplnkami z dreva a ručne glazovanej keramiky. Použite minimalistické kuchynské pomôcky, ako je vstavaná rúra, závesné svietidlo a niekoľko plávajúcich nástenných políc, ktoré pomáhajú šetriť miesto. Na rozjasnenie použite podnosy rôznych tvarov a takisto množstvo svetlých prírodných materiálov.

Hravosť vidieka

Či už sa vydáte smerom do južného Talianska, severného Španielska alebo do Provensálska vo Francúzsku, všade by ste našli veľa krásnych inšpirácií pre vidiecky štýl kuchyne. Prevládajú v ňom kvetinové vzory, patina aj vzdušné závesy. Z farieb nezabudnite aplikovať krémovú, fialkovú alebo olivovo zelenú. Všetky prírodné a mäkké teplé farby hrajú v tomto štýle prim, vďaka čomu bude vaša kuchyňa pôsobiť žiarivo a veselo. K dispozícii máte doplnky do kuchyne, ako sú držiaky so vzorom, džbány, lyžice a naberačky.

Nádych minulosti

A čo tak vidiek a rustikálna kuchyňa? Je to priam geniálna kombinácia. Masívne drevo, mosadz a starodávny nábytok sa pýta k tomuto štýlu. Ak chcete vašej kuchyni dopriať rustikálny nádych, vymeňte napríklad úchytky na skrinkách a otvorte police. Tiež si môžete pomôcť samolepiacimi fóliami s motívom dreva a na stred jedálenského stola z masívneho duba môžete postaviť robustnú vázu z kameniny.

Vianočná výzdoba

Stredobodom Štedrého večera býva kuchyňa s jedálňou, rodina tu začína tento sviatočný čas chutnou večerou. Vianočná výzdoba by preto určite nemala chýbať ani na tomto dôležitom mieste.

 

Jedálenský stôl bude nádherne vyzerať s obrusom v červenej alebo smotanovej farbe, prípadne takej, ktorá bude pasovať do vášho celkového aranžovania. Behúň so zimným či vianočným motívom dodá stolu výnimočnosť, a sviatočná súprava prestierania zo zamatu so zlatým príborom ešte slávnostný nádych.

 

Čo ďalšie dodá vášmu vianočnému stolu šmrnc? Tu je niekoľko zaujímavých nápadov:

  • Vianočná ruža v žiarivom obale na kvetináč bude určite pôsobiť ako hviezda každého stola
  • Kryštálový či sklenený podstavec na tortu naplnený vianočnými guľami – sklo dodá stolu viac lesku, a keď doň naukladáte trblietavé vianočné gule, bude priam pastvou pre oči.
  • Žiarivý kovový podnos s vianočnými dekoráciami – štýlový podnos môžete naplniť nielen guľami, ale aj pekným svietnikom či dekoráciami v tvare zvieratiek.
  • Etažérka s vianočnými ozdobami – podobne ako podnos bude pekne pôsobiť s rôznymi vianočnými ozdobami, kúskami ihličnatých vetvičiek či šiškami a vlašskými orechmi. Ozdobné mašličky sa tu tiež krásne hodia.
  • Vianočné girlandy na stole – prekrásne pôsobí girlanda zo živých vetvičiek, ťahajúca sa stredom jedálenského stola. Takisto pútavo bude pôsobiť na písacom stole pozdĺž vzdialenejšej hrany stola, aby vám nezavadzala.
  • Váza s vetvičkami borovice, smreku alebo eukalyptu s rozmarínom – na takýchto živých konárikoch nádherne vyniknú ľahké háčkované vianočné ozdoby alebo vianočné dekorácie z papiera.
  • Súprava menších svietnikov či lampášikov na peknom podnose – môžete si vybrať, či ich rozžiarite zapálenými sviečkami, alebo použijete svetelnú reťaz s drobnými LED žiarovkami, ktorú naaranžujete ako do svietnikov, tak aj po podnose.

Vianoce podľa štýlu bývania

Vidiecky štýl zbožňuje farby ako biela a smotanová, kvetinové vzory a materiály ako rôzne druhy dreva, keramiky a patinový efekt. Ak máte dekorácie v svetlých odtieňoch, skombinujte ich s lesklými doplnkami v zlatom vyhotovení a nezabudnite pritom ani na sviečky – rozžiaria celú vašu domácnosť! Takéto aranžovanie sa nádherne hodí aj pre vintage štýl či rustikálny štýl.

 

Škandinávsky štýl miluje prírodné materiály a textúry. Krásne sa k nemu hodia ozdoby z dreva, kameňa a skla, vence a girlandy z ihličnatých vetvičiek či slamené alebo háčkované vianočné ozdoby. Aj tu však nemôžu chýbať žiarivé prvky: rozmiestnite po miestnosti štýlové svietniky a lampáše alebo svetelné girlandy a večerná atmosféra bude ešte čarovnejšia. Takéto kombinácie sa krásne hodia aj pre štýl hygge a boho.

Text: Redakcia v spolupráci s Westwing
Foto: Westwing