Elegantná, otvorená, svetlá, útulná a navyše dobre vybavená.

Kuchyňa, ktorú si dnes predstavíme sa nachádza len čo by kameňom dohodil od slávneho kostola Sacre-Coeur, v jednej z najčarovnejších štvrtí Paríža. V jednej zo súkromných rezidencií vytvorila spoločnosť Abimis v spolupráci s architektom kuchyňu podľa potrieb a estetických požiadaviek majiteľa, ktorý je umeleckým nadšencom a tiež nadšeným kuchárom.

Dom sa vyznačuje odhaleným tehlovým murivom a ďalšími charakteristickými črtami parížskej architektúry. Rozkladá sa na dvoch podlažiach: kuchyňa, obývací priestor a jedálenský kút zaberajú prízemie, zatiaľ čo na druhom poschodí sú spálne a pracovňa. Veľké okná zaplavujú priestor svetlom a dom má výhľad na tiché, vnútorné nádvorie na jednej strane a na súkromnú záhradu na strane druhej. Minimalistický štýl, vytvorený len niekoľkými pútavými kusmi nábytku a dekorácií, sa spája s pôvodnými dekoratívnymi prvkami a vzácnymi umeleckými dielami, ktoré zozbieral majiteľ.

 

Priestor s kuchyňou Atelier od Abimis s charakteristickými štvorcovými dvierkami a elegantným dizajnom je otvorený, svetlý, útulný a dobre vybavený. Charakter a originalitu priestoru prepožičiava krytá terasa, ktorá sa rozprestiera nad súkromnou záhradou.

Veľká rohová kuchyňa pozostáva z dvoch riešení, líšiacich sa tvarom, povrchovou úpravou a funkciou. V prvej sa nachádza varná doska s dvojitou varnou doskou, grilovacou platňou teppanyaki, rúrami a podomietkovým digestorom a je celá vyrobená z nehrdzavejúcej ocele AISI 304 vrátane pracovnej plochy. Druhý, ktorý zahŕňa umývací priestor a ďalší priestranný pracovný priestor, je tiež vyrobený z ocele, ale s povrchovou úpravou Richlite®, mimoriadne odolným, nepriepustným materiálom vyrobeným z recyklovaného, lisovaného papiera. Vrch je z bielej smaltovanej bridlice.

Rôzne povrchové úpravy sú prepojené systémom úložného priestoru a políc, ktoré plynule zapadajú do nepravidelného tvaru stien. Abimis vytvoril aj praktickú policu na korenie a unikátnu organicky tvarovanú pracovnú plochu, ktorá „objíma“ jeden z nosných stĺpov, tiež z ocele.

Text: Redakcia

Abimis: súkromná rezidencia v Paríži, kuchyňa Atelier 

Dizajn: Architekt Federico Masotto 
Foto: Matteo Cirenei