Jedálenský kút a dôležité detaily, bez ktorých nebude v kuchyni nikdy slúžiť svojmu účelu

To, ako dobre sa vo vašej kuchyni vy, vaši najbližší a priatelia cítite, závisí od množstva faktorov. Moderné zariadenie so štýlovým charakterom, ktoré je navyše nadčasové, patrí dnes v tomto smere k nevyhnutným základom. Ako je ale na tom priestor na vychutnávanie vašich obľúbených pokrmov?

Pokračujte v čítaní a dozviete sa, ako v kuchyni zariadiť príjemný jedálenský kút, ktorému dominuje estetika, jednoduchosť a pohodlie. 

Správne zvolený priestor a nábytok

Aby ste od jedálenského kúta v kuchyni mohli očakávať potrebný komfort na vychutnávanie obľúbených jedál s celou rodinou, je potrebné si ho adekvátne a vašim špeciálnym požiadavkám zariadiť. To je možné len vtedy, ak si na tento účel zvolíte vhodný priestor. Pri plánovaní zariadenia tejto dôležitej časti kuchyne sa zamerajte na aktuálne umiestnenie a rozmery okien či dverí. Snažte sa detailne posúdiť vzťah medzi priestorom a umiestnením nábytku za účelom zariadenia jedálne.

Odlesky a oslnenie z okna v očiach pri jedení nie sú predsa moc príjemné. Podobne nie je dobré podceniť ani manévrovanie a pohyb osôb okolo jedálne a pri prenášaní pokrmov na nový jedálenský stôl.

Zvolený jedálenský stôl umiestnite tak, kde bude pre vás a hostí najdostupnejší. Teda v priestore, kde sa bude dať okolo neho dobre chodiť a bez námahy obsluhovať.

Pokiaľ ide o tvar stola, pre ešte väčšie pohodlie vám odporúčame zvoliť oválny alebo okrúhly model, kde sa absenciou ostrých rohov vyhnete nepríjemným nárazom. Oválny alebo okrúhly stôl tiež poskytuje pri stolovaní viac miesta. Vždy by mal tento kus nábytku disponovať naozaj pevnými stolovými nohami.

Odporúčaná vzdialenosť medzi jedálenskými stoličkami

Akokoľvek sa budete snažiť praktizovať etiketu stolovania, nepríjemné nárazy lakťami do osoby vedľa vás vám to znemožnia a stravovanie či posedenie pri stole znechutia. Vyhnúť sa tomu môžete veľmi jednoducho tak, že budete pri zariaďovaní jedálenskej časti myslieť na odporúčané vzdialenosti medzi vašimi pohodlnými jedálenskými stoličkami.

Osobný priestor je významnou položkou nášho pohodlia, preto aj pri jedle za stolom vo vašej kuchyni by ste si ho správnym zariadením mali dopriať čo najviac. Záleží od toho, aký životný štýl vediete, koľko členov má vaša domácnosť a aký typ nábytku si zvolíte.

Optimálnu vzdialenosť medzi jednotlivými osobami pri stole si môžete určiť asi najlepšie len pomocou lakťov a veľkosťou zvolených stoličiek. K malému stolu veľké stoličky nie sú ideálne riešenie. Aby bolo vaše stolovanie príjemné, myslite aj na dostatočný priestor v okolí stola, keď si zaň sadáte. Ide najmä o prípady, kedy je stôl veľa steny a často nie je v jeho blízkosti priestor na pohodlné odsunutie stoličky.

Všetky tieto a iné dôležité faktory treba pri zariaďovaní jedálenského kúta v kuchyni zvážiť, aby ste si stolovanie mohli naozaj naplno a kedykoľvek užívať.

 

Zdroj obrázka:New Africa/Shutterstock.com