Praktické tipy, ako si svojpomocne zariadiť modernú kuchyňu

Kuchyňa je najnavštevovanejšou a najfunkčnejšou miestnosťou v byte. Každý preto chce, aby vyzerala krásne a originálne. Skúsení návrhári vám takýto priestor vytvoria na počkanie, čo však v prípadoch, ak na ich služby nemáte dosť peňazí? Stačí sa inšpirovať našimi nápadmi a moderne luxusnú kuchyňu si zariadite aj sami.

Aby ste to ale naozaj zvládli a neurobili niekde chybu, je dôležité sa s dobrým bytovým architektom aspoň poradiť a vedieť niečo o štýloch, farbách, funkčnosti textúr a povrchových materiáloch. Určite bude potom táto miestnosť vyhovovať potrebám všetkých členov rodiny.

Pravidlá usporiadania nábytku

Územné členenie je jedným zo spôsobov, ako vytvoriť originálny dizajn v každej jednej miestnosti. Kuchyňa sa však radí k priestorom, ktoré sú na plánovanie náročnejšie. V každom prípade by ste v nej ale nemali zabudnúť na dve dôležité zóny. Priestor na varenie a jedenie. Drobné detaily sa dajú predsa doladiť aj inštaláciou jednoduchého nábytkového kovania.

Výnimkou sú krásne štúdiové apartmány, kombinované obývacie izby a jedálne, ktoré pri použití originálnych materiálov vyzerajú naozaj luxusne. Takéto riešenia sú ale vhodnejšie pre jednotlivcov, alebo rodiny bez detí.

V rámci územného plánovania dizajnu kuchyne nezabudnite ani na pracovný trojuholník, ktorý pozostáva zo správneho rozloženia chladničky, drezu a sporáka.

Funkčnosť kuchyne ovplyvňuje aj štýl

Aj výber štýlu kuchyne je jedným z dôležitých bodov pri vytváraní jej dizajnu. Celá miestnosť musí zodpovedať určitému smeru, v opačnom prípade sa v tomto priestore nebudete cítiť dobre.

Klasika je vhodná do priestranných miestností, kde si môžete urobiť tradičné úpravy z prírodných materiálov. V takomto interiéri sa používa drevený nábytok, vstavané spotrebiče, skryté za masívnou fasádou. Nezabudnite na priestor pre veľký jedálenský stôl, ktorým môže byť, do celej zostavy kuchyne, vkusne začlenený barový pult.

Ak máte priestoru na zariadenie krásnej modernej kuchyne menej, stavte na minimalizmus. Obmedzte sa pri jej zariaďovaní na súbor položiek, ktoré sú v každodennom živote najviac potrebné, funkčné vybavenie je predsa to, čo v dnešných časoch potrebujeme najviac.

Pri návrhu takýchto priestorov sa väčšinou používa kov, sklo, prírodný kameň alebo jeho vynikajúca imitácia. Kuchyňa tak preberá črty moderného mestského priestoru a vyhovuje potrebám ľudí akejkoľvek vekovej kategórie.

Tak smelo do plánovania a výberu vhodných doplnkov, ktoré vám pomôžu vytvoriť v priestore kuchyne atmosféru plnú spoločne strávených chvíľ a tých najpríjemnejších zážitkov.

Zdroj obrázka: REDPIXEL.PL/Shutterstock.com