Prevádzkový poriadok

Úložné patálie v kuchyni a ako s nimi naložiť

Udržať poriadok v kuchyni je z podstaty veci celkom náročný oriešok. Kuchyňa je totiž jednou z najživších častí bytu, kde sa toho odohráva veľmi veľa a kde do hry vstupuje množstvo predmetov. Ako napotrvoru, všetky tie riady, nástroje či ingrediencie majú tendenciu hromadiť sa v neporiadku.

Peka Switzerland: účinný „kredencový“ manažment so systémom Pleno Plus

Našťastie k riešeniu prispieva „kuchynská architektúra“, ktorá chaosu pri varení či stolovaní dáva potrebný rámec. Už v minulosti, začiatkom 20. storočia pri raných funkcionalistických návrhoch, ale najmä v súčasnosti sa dizajn kuchýň stal ukážkovým príkladom systematizácie, prehľadného členenia či dizajnu, ktorý je podriadený praktickému používaniu úložného manažmentu. Flexibilné a rozšíriteľné riešenia moderných kuchynských producentov sa dajú prispôsobiť na mieru majiteľovi; môžu mu ľahko pomôcť udržiavať priebežný poriadok. V upratanej kuchyni sa potom človek cíti oveľa príjemnejšie a sebaistejšie.

Najskvostnejším „vynálezom“ kuchynského poriadku je obyčajná zásuvka. V porovnaní s policou je síce o poznanie drahšia, kvôli prepracovanému klznému kovaniu, no z hľadiska každodenného používania je mimoriadne prínosná. Preto s ňou vývojári kuchýň nešetria: zásuvky sa udomácnili v kredenci, kde vynikajúco slúžia na odkladanie príborov a drobných propriet; dobre fungujú s hrncami, taniermi či potravinami. K prehĺbeniu zásuvkového potenciálu usporiadania prispievajú rôzne systémové prvky členenia, ktoré plytké alebo hlboké zásuvky môžu rozdeliť do šikovných priečinkov. Ich rytmus a veľkosť sa v mnohých prípadoch dá ľahko prispôsobiť rozmerom odkladaných drobností.

Zásuvkový mechanizmus sa vynikajúco uplatní aj pri takzvaných „výsuvných“ policiach. Tie slúžia na odkladanie väčších kuchynských potrieb a efektívnejšie zužitkujú úložnú kapacitu napríklad v hlbších skriniach alebo neprístupných rohoch. Inovatívne mechanizmy sú dostupné aj pre vyššie skrine, kde sa tradičné zásuvky logicky použiť nedajú. Výsuvné koše, otočné podnosy alebo úložné schránky upevnené na dverách však problém s hĺbkou skríň riešia rovnako elegantne.

V prístupe k poriadku v kuchyniach sa dajú uplatniť dva základné princípy, ktoré zodpovedajú charakteru ich majiteľov. Niekto sa dobre cíti v prostredí, kde je všetko odložené, uschované v skrinkách a zásuvkách tak, aby nebolo na dohľad. Iný sa pri varení nechce zdržovať a rád má všetko poruke. Prvým vyhovujú úhľadné vyprázdnené kuchynské scény, tým druhým výrobcovia kuchýň ponúkajú skvelé nápady inšpirované profesionálnymi vývarovňami. Samozrejme platí, že obe sú náročné na udržanie poriadku, preto pri nich platí okrídlené pravidlo šéfkuchárov: potreba pravidelnej a hĺbkovej údržby. To znamená, že z času načas treba kuchyňu podrobiť intenzívnemu upratovaniu – vyčisteniu všetkých predmetov, ich povyberaniu z políc či zásuviek a opätovnému usporiadaniu v prehľadnom poriadku. Frekvencia takého „sanitárneho dňa“ závisí od poriadkumilovnosti majiteľa. Ten, kto svoje veci drží v čistote a na poriadku, vykoná hĺbkový skríning dvakrát v roku, napríklad pri jarnom alebo predvianočnom upratovaní. Tí neusporiadanejší by si mali nájsť čas azda aj každý mesiac.

Pri trvalom udržiavaní poriadku v kuchyni je dobré pridržiavať sa tradičných rád. Dôležité je, aby každý predmet mal svoje stále, logicky prístupné miesto. Aby aj tá najmenšia maličkosť skončila vo svojom príslušnom oddelení. Odporúča sa ponechať 20 % až 30 % všetkého úložného miesta neobsadeného. Poriadku svedčí aj pravidelné zbavovanie sa nepotrebných vecí. Výborne na to slúži „škatuľa zabudnutia“, ktorú uchovávame na nejakom ťažšie prístupnom mieste. Odkladajte do nej všetky nástroje a drobnosti, ktoré sa vám povaľujú v kredenci a vôbec ich nepoužívate. Ak ich za celý rok zo škatule nevytiahnete, odhoďte ich (alebo lepšie: predajte na bazári či blšom trhu). Do úložnej škatule môžete poodkladať aj náčinie, ktoré máte dvojmo – vytvoríte si tak rezervné zásoby.

Peka Switzerland: účinný „kredencový“ manažment so systémom Pleno Plus

Šikovné úložné riešenia a systémové nástroje poriadku, ktoré ponúkajú súčasné kuchyne, sú len jednou polovicou problematiky. Tá druhá sa odvíja od osobnosti majiteľa a predpokladá také rysy ako disciplínu, trpezlivosť či cieľavedomosť. Ak nimi neoplývate, nezúfajte. Tak, ako platí, že udržať poriadok v kuchyni dnes vôbec nie je náročné, platí aj, že poriadok v kuchyni rozhodne nie je nevyhnutným predpokladom spokojného domova.

Text: Michal Lalinský

Foto: Archív firiem