Stolovanie, ktoré očarí

Rok čo rok sa v našej publikácii snažíme prinášať okrem noviniek zo sveta kuchýň aj tipy na dekorácie či inšpirácie k stolovaniu. Bohaté, honosné, trblietavé, to sú prívlastky jedinečných sviatočných tabúľ, ktoré na vás vždy čakajú v Top kuchyni. Tento rok sme však dali priestor troche experimentovania, vlastnej kreativite a prírode.

Sezóna si pýta kontrast ku všednému stolovaniu bežných dní či neobyčajné kombinácie. Spojenie rôznych farieb, materiálov či vzorov dáva priestor na kreativitu; výsledok môže stále ladiť napriek troške výstrednosti.

Pre každý prípad sa ale držte jednej kategórie. Bodky, pásiky, kvietky aj kocky spolu na jednom stole, celé v bielo-modrej? Alebo pre každého hosťa iná farba šálky a taniera? Slávnostný stôl celý v bielej zažiari výraznejšie, ak skombinujete rôzne materiály!

Ak naopak hľadáte pre váš stôl zjednocujúci prvok, ale neviete nájsť doplnky v jednej farbe, môžete si svoje originálne dekorácie vyrobiť či prispôsobiť. Vetvičky zo záhrady, oškretý svietnik, krikľavá váza alebo plastové figúrky, s ktorými sa vaše deti už dávno nehrajú – stačí ich natrieť rovnakou farbou, ktorá sa hodí k vášmu novému obrusu a jedinečná výzdoba je na pripravená očariť.

Vlastnoručne vyrobené menovky hosťom ukážu, že ste venovali čas a úsilie, aby sa u vás cítili vítaní. Použite fantáziu – meno predsa nemusí byť len na papieri. Metalické či biele popisovače zažiaria napríklad na ozdobných listoch zo záhrady či z lesa, cukrová poleva zas umožní písať na medovníčky. Chcete pridať milý detail? Pripravte hosťom k tanierom „koláčik šťastia“, do ktorého vložíte osobné prianie do budúcnosti.

Prestierate slávnostnú sviatočnú tabuľu? Vyskúšajte zladiť dekorácie a doplnky pre danú príležitosť. Vianočné gule predsa nemusia visieť iba na stromčeku; vložte ich do sklenenej vázy alebo použite na ozdobenie obrúska pri tanieri. Veľkonočný stôl spestria vajíčka a konáriky a jeseň ponúka široký výber pestrých dekorácií z prírody. Nebojte sa experimentovať – namiesto vázy poukladajte konáriky a šišky okolo misiek, vložte kvietok alebo bylinku do pohára. Bonus: ak si z prechádzky prinesiete nazbierané farebné listy či kvety, môžete si vyrobiť vlastné slávnostné ekologické konfety. Stačí vám na to obyčajná kancelárska dierkovačka!

Honosný dojem pri ukladaní tanierov vytvára vrstvenie jednotlivých kúskov. Na obrus položte prestieranie, potom široký plytký tanier, navrch menší tanier, misku, šálku a obrúsok. Príbor môžete zavinúť do látkového obrúska alebo originálne napríklad do výnimočne peknej utierky.

Do prípravy slávnostného stola môžete zapojiť aj deti, ak si vopred zorganizujete kreatívne popoludnie s vystrihovaním z farebných papierov či filcu. Mašle, povrázky a nekonečné množstvo nápadov na prekvapenie vašich hostí.

Na záver skúste experiment s materiálmi: čo tak namiesto obrusu prestrieť veľký papier? O hravú atmosféru sa postaráte milými ilustráciami a popismi jedál, obkreslením taniera a vysvetlivkami pre každý kus príboru. Miska na kompót, džbán s limonádou, špecialita šéfkuchára - to všetko bude ako na mape. Ak by sa vám papierový obrus zdal málo farebný, môžete ho dozdobiť farbičkami alebo pečiatkami zo zemiaku. A to najlepšie? Namiesto prania a žehlenia ho po večeri použijete na rozkúrenie v krbe.

Text: Redakcia v spolupráci s Ikea

Foto: Ikea