Štyri ročné obdobia

Štylistické variácie modernej kuchyne pre každú sezónu roka

Keď človek zariaďuje svoju vysnívanú kuchyňu, musí sa popasovať s dvoma základnými úlohami. V prvom rade musí premyslieť funkčnú stránku priestoru: ako kuchynskú linku správne rozvrhnúť, aby spoľahlivo fungovala v danom priestore, ktorý má k dispozícii aj so všetkými obmedzeniami; ako rozmiestniť všetky jej jednotlivé časti, aby pri varení šla robota od ruky. Druhou úlohou, ktorú je potrebné riešiť v organickej jednote s tou prvou, je estetická stránka – štýl kuchyne. Kým jej účelnosť podlieha všeobecne jednotným princípom praktickej racionality, jej štýl už je otázkou citu a individuálneho prístupu – každému vyhovuje niečo iné podľa vkusu či osobnostného nastavenia. Preto je každá kuchyňa jedinečná; vždy originálna ako čitateľné zrkadlo svojich majiteľov.

Panvica FISSLER má zvlášť odolný a praktický povrch – patentovaný systém Adamant.

Ak premýšľate nad zariaďovaním novej kuchyne, príde vám isto vhod celý náš magazín. Je plný praktických rád a ešte plnší inšpiratívnych obrázkov. Na nasledujúcich stranách sme zopár z nich usporiadali do redakčných editoriálov podľa jednoduchého kľúča: pripravili ich ako štyri štylistické variácie podľa meniacich sa ročných období. Rozhodne tým nemáme na mysli, aby ste svoje kuchyne menili každé tri mesiace. Skôr nám išlo o to, aby ste v nich objavili svoju najobľúbenejšiu atmosféru a premietli ju do štýlu, ktorým sa necháte unášať pri vlastnom estetickom vymýšľaní.

Jarné povzbudenie

Trendová kuchyňa v tomto zložení vychádza predovšetkým z eklektizmu – vyberaného štýlového spájania rozmanitých vplyvov. Nezachádza však do krajností v estetickom karnevale: kuchyňa je totiž investíciou na mnoho rokov, preto musí napĺňať hodnotu nadčasového riešenia. Hoci by sa zdalo, že byť nadčasový, a súčasne eklektický je protirečením, podarilo sa nám vyvážiť oboje v lahodnom súlade: kuchyňa „jarnej“ sviežosti má zmysel pre odvážnejšie farby, no nepôsobí príliš výrazne; má nádych „vintage“, ale aj trošku invenčného futurizmu, má svetácky šmrnc, ale aj trochu konzervatívnej usadenosti – presne tak, ako jarné počasie, ktoré poteší slnečnou náladou aj prehánkami, hmlou aj jasnou nočnou oblohou plnou hviezd.

Letná čistota

Kľúčovým motívom našej štylistickej hry na „letný spôsob“ je biela farba. Táto kráľovná medzi všetkými odtieňmi má neuveriteľnú moc. Priestor ovládne čistotou a svetlosťou, zároveň však diskrétne ustupuje do úzadia, aby dala vyniknúť ďalším akcentom. Naša vybielená kuchyňa je zároveň prostredím s „cool“ faktorom – nádychom osviežujúceho purizmu a sofistikovaného zdržanlivého vkusu. Spomedzi štyroch scén je práve tento letný koktail tým najzložitejším, pretože vyžaduje mnoho sústredeného úsilia, aby pôsobil naozaj dobre; niet v ňom najmenšej príležitosti ku kompromisom či zaváhaniu. V purizme totiž musí byť všetko dokonalé, prepracované do najmenších maličkostí a založené na prenikavej kvalite.

Jesenné uvoľnenie

Štýl kuchynského prostredia inšpirovaný jeseňou je spojením dvoch kľúčových trendov, ktoré sa už niekoľko sezón hlásia o pozornosť. Na jednej strane je nestarnúca prívetivosť škandinávskeho strihu – interiérová receptúra vychádzajúca z rešpektu k prírode, vnútornej disciplíny a očarenia všetkým poctivým. Na druhej strane zas vyniká populárna túžba po autenticite vidieka. Sedliacka uvoľnenosť, rustikálne motívy a úprimná dobromyselnosť sú práve tými ingredienciami, ktoré sa v našich predstavách spájajú s nostalgiou babičkinej kúpeľne. Prekrížením škandinávskeho pôvabu a vidieka vzniká pôsobobivá scenéria založená na prírodných materiáloch, svetlej tónine a dávke jeseňou vyfarbeného optimizmu.

Zimná noblesa

Štvrtý z našich obrázkových editoriálov siaha po prenikavej estetike elegancie: kuchynské ambiente halí do tmavších odtieňov, najmä módneho kultivaru orechového dreva, ktorý sa tak vynikajúco snúbi s čokoládovými, tmavobordovými alebo temnými olivovozelenými farbami. Noblesa „zimnej“ kuchyne však pramení aj z ušľachtilých materiálov alebo remeselne prepracovaných detailov. Na nich vidieť, že majiteľovi záleží na každej maličkosti, že sa neuspokojí s kompromismi a dbá o pestovaný vzhľad svojho životného priestoru.

Text: Michal Lalinský

Foto: Archív firiem