Tieniaci systém okna a faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri jeho výbere

Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere tieniaceho systému okna

Denné svetlo potrebujeme a máme radi asi všetci. Výnimkou sú situácie, kedy nám denný svit a najmä jeho sprievodné silné slnečné žiarenie spôsobuje v bežnom živote problémy. Práve vtedy, aj v priestoroch kuchyne, prichádza na rad a do úvahy dobrý systém tienenia okna.

Okrem regulácie nepríjemného osvetlenia, ktoré je nielen v lete v mnohých prípadoch silné, tieto systémy tiež pomáhajú eliminovať prebytočné teplo spôsobené priamym slnečným žiarením. V zime do určitej miery fungujú ako izolácia pred chladom.

Aby vám však tieniaca technika okna alebo pevné siete proti hmyzu v kuchyni či v každom jednom priestore priniesla potrebný efekt, je nutné vedieť si ju správne vybrať. Pomôcť by vám v tom mohli faktory, o ktorých si teraz niečo povieme. 

Uistite sa, že tieniaca technika spĺňa vaše potreby a očakávania

Dôležité je, aby vám výber, pre ktorý sa rozhodnete, priniesol očakávaný úžitok a dlhodobo dobre slúžil. To je možné iba vtedy, ak si svoju voľbu premyslíte na základe požiadaviek, ktoré od konkrétnej tieniacej techniky máte a zladíte ich s možnosťami, ktorými disponujete.

Moderné žalúzie sú vybavené rôznymi vlastnosťami. V závislosti od zvoleného modelu sú z materiálov, ktoré vytvárajú v okolí okna dokonalú svetelnú i tepelnú bariéru. Pomáhajú vám tak znižovať tepelné straty, ktoré sú dnes hlavným dôvodom obáv z vysokých cien elektrickej energie.

Rovnako si môžete vybrať z rôznych veľkostí a materiálového spracovania lamiel, ktoré sa dajú vždy v určitých stupňoch nakláňať a otáčať podľa vašich potrieb. 

Snažte sa systém tienenia prispôsobiť konkrétnemu typu priestoru

Rozhodujete sa pre konkrétne tienenie okna len pre jeho inovatívny dizajn a vlastnosti? Nie je to zlé riešenie, nesmiete však zabudnúť na to, či si bude rozumieť s priestorom, v ktorom ho plánujete používať.

Svoje rozhodnutie je dobré konzultovať s odborníkom a poprípade požiadať o pomoc aj profesionálnu správu budov, ktorá by mala byť v správnej starostlivosti o zverenú nehnuteľnosť skutočným profesionálom.

Tieniaca technika sa používa na kontrolu oslnenia v konkrétnom prostredí, ktoré môže ovplyvňovať naše cyrkadiánne rytmy. V spálni s oknami orientovanými na východnú stranu sa preto žalúzie určite uplatnia.

Kuchyňa si naopak vyžaduje pri varení viac svetla, čo však neznamená, že v prípade potreby vytvorenia súkromia neoceníte žalúzie alebo rolety. Ak bude ale tieniaca technika v kuchyni interiérová, klásť dôraz na odolnosť materiálu sa oplatí, pretože pri varení sa často pracuje s rôznymi tekutinami, olejmi a inými látkami, ktoré môžu techniku znečistiť.

Zjednodušte si používanie techniky moderným ovládaním

Aby ste boli s výberom naozaj spokojný, poistite si jeho používanie moderným a jednoduchým ovládaním. Automatizované riadiace systémy sú na nezaplatenie, obzvlášť, ak sa dajú uviesť do pohybu aj z mobilu. Inteligentný systém integrovaný do ovládania tieniacej techniky si zamilujete, pretože vám poskytne maximálny komfort. V mnohých prípadoch dokonca dokáže takýto systém pracovať s tienením bez vášho zásahu, na čom majú veľkú zásluhu dostupné senzory.

Pokročilejšia technológia umiestňuje senzory na techniku aj okno, čo umožňuje presnejšie automatické ovládanie oslnenia na základe polohy slnka.

Myslite na budúcnosť

Tieniaca technika by mala byť aj nadčasová a vydržať veľa rokov. Myslieť pri je výbere by ste preto mali aj na to, ako bude vyzerať a fungovať aj v ďalekej budúcnosti. To, čo je dnes inteligentné a moderné, býva veľmi často behom niekoľkých mesiacov zastarané a menej efektívne. Zvoľte si preto možnosť, ktorá sa dá jednoducho aktualizovať a prispôsobiť meniacim sa podmienkam. Ani počasie nie je stále a čoraz viac nás aj naše nehnuteľnosti testuje, takže tienenie okien musí byť nielen múdre, ale aj dostatočne odolné a silné!

Zdroj obrázka: Astibuk/Shutterstock.com