Zadovážte si LED pásiky do kuchyne

Spomedzi rôznych typov osvetlenia sú LED pásiky v kuchyni čoraz obľúbenejšie, pretože sa s nimi dá doslova čarovať. Vďaka týmto svetielkam môžete svojmu domovu a priestoru v interiéri aj exteriéri dodať moderný a elegantný vzhľad a navyše ušetríte. (LED osvetlenie spotrebuje až o 80 % energie menej ako bežné žiarovky a vydrží až 20-krát dlhšie). Na rôznych miestach plní rôzne funkcie, niekde môžu LED pásiky meniť atmosféru, inde je ich hlavnou úlohou chrániť zdravie a bezpečnosť alebo upozorňovať na zaujímavé objekty.

Zdroj: Pexels

Viac svetla a pohody pri príprave jedla

LED pásy sa stali v kuchyni veľmi obľúbenými. Najčastejšie sa umiestňujú pod kuchynskú linku, aby bolo dobre vidieť na prípravu jedla, krájanie, miešanie, varenie, dochucovanie.

Pracovná plocha ale musí byť osvetlená tak, aby ste si pri varení netienili vlastným telom. Nestačí, aby bola pracovná doska osvetlená prídavným bodovým osvetlením nad hlavou, pretože by ste si vrhali tieň priamo pod ruky na pracovnú dosku. S kvalitným osvetlením LED pásikmi nedôjde k omylu pri výbere korenín či k porezaniu nožom.

Druhým miestom, kde možno v kuchyni použiť LED pásiky, sú zásuvky. Osvetlením týchto neobvyklých miest dodáte kuchyni nevšedný nádych a získate ešte lepší prehľad o pokladoch ukrytých vo vnútri. Ak si k LED pásikom zaobstaráte špeciálne spínače, po otvorení zásuvky sa LED pásik rozsvieti a vy budete mať dokonalý prehľad o tom, čo sa v zásuvke skrýva. LED pásiky v kuchyni vám dobre poslúžia aj na dekoratívne osvetlenie interiéru skriniek alebo hrán pracovných dosiek.

LED pásiky v kuchyni zlepšia viditeľnosť. Zdroj: 123led.sk

Ktoré LED pásiky sú najvhodnejšie do kuchyne

LED pásy si vyberáme podľa rôznych kritérií, čo platí aj pre kuchyňu. Nezabudnite sa zamerať najmä na farbu svetla a výkon.

Farba LED pásikov

LED pásy sú k dispozícii v rôznych farbách bieleho svetla - teplá biela, denná biela a studená biela. Každá z nich vytvára iný pocit a atmosféru, takže konečný výber by mal vychádzať predovšetkým z vášho vkusu a farby vašej kuchyne.

Pod kuchynskú linku sa najviac hodí LED osvetlenie s dennou bielou farbou, pretože zaručuje najvernejšie podanie farieb. Potraviny vyzerajú na dennom svetle prirodzene, takže si hneď všimnete podozrivé zmeny farby spôsobené plesňami alebo hnilobou. Ako dekoratívne osvetlenie môžete použiť RGB LED pásiky, ktorých farbu môžete kedykoľvek prepínať podľa nálady.

Výkon LED pásikov

Ak nechcete mať pod kuchynskou linkou prítmie, svetlo vyberajte aj podľa jeho príkonu. Na osvetlenie pracovnej plochy odporúčame použiť svietidlo s výkonom minimálne 12 wattov na meter. LED pás s týmto výkonom a vyšším musí byť chladený pomocou hliníkových ALU profilov.

Odolnosť voči vode

Ďalším parametrom, ktorý by vás mal zaujímať, je odolnosť a stupeň krytia. Ten sa určuje špecifikáciou IP (Ingress Protection) a dvoma číslami. Prvé z nich označuje odolnosť voči prachu a vniknutiu iných predmetov, zatiaľ čo druhé číslo označuje odolnosť voči vode. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie. LED pásiky so špecifikáciou IP55 sú vhodné do vnútorného prostredia s vyššou vlhkosťou, ako sú kúpeľne alebo kuchyne.

Ovládanie LED pásikov

Môžete sa rozhodnúť pre pripojenie k bežnému vypínaču, ku skriňovému spínaču alebo spínanie realizovať pomocou manuálneho, diaľkového či iného špeciálneho ovládania.

Výber správnych komponentov

LED pásiky sú úsporné, majú dlhú životnosť, veľmi ľahko sa skracujú alebo predlžujú na požadovanú dĺžku a ich inštaláciu zvládne každý šikovný domáci majster.

Najskôr sa zamyslite nad všetkými rôznymi komponentmi, ktoré budete potrebovať na inštaláciu LED pásika do kuchyne. Nezabudnite na káble, svorkovnice alebo konektory potrebné na zapojenie. Jednoduchá schéma, ktorú si doma nakreslíte na papier, vám môže ušetriť veľa času a problémov počas inštalácie.

Nezabudnite si pripraviť všetko, čo budete potrebovať. Zdroj: 123led.sk
  • LED pásik sa predáva v jednom kuse (maximálne 5 metrov na rolke). LED pásik však nemusí obsahovať pripojovací kábel, preto ho odporúčame dokúpiť.
  • Väčšina LED pásikov pre kuchynské linky je zabudovaná do hliníkových (ALU) profilov, ktoré slúžia najmä ako chladiče a zároveň pôsobia čistým estetickým dojmom. Vo všeobecnosti sa hliníkové profily odporúčajú pre LED pásy s príkonom 12 W/m a viac. Nezabudnite skontrolovať popis, či profil nie je obmedzený výkonom LED pásu.
  • K profilu odporúčame zakúpiť aj kryt alebo difúzor. Ten zabráni vnikaniu prachu a nízkej vlhkosti. Potom nepotrebujete svetlo s vyšším krytím. Číry difúzor prepúšťa viac svetla, zatiaľ čo matný (opálový) difúzor svetlo lepšie rozptyľuje a menej oslňuje. Stráca sa v ňom však približne 10 % svetla.
  • Pre každé LED osvetlenie je vhodný iný zdroj. Napríklad dlhodobá prevádzka si vyžaduje zdroj s dostatočne vysokým výstupným výkonom a vo vhodnom vyhotovení. Je veľmi jednoduché vypočítať, aký výkonný zdroj potrebujete. Pri každom LED páse je uvedený príkon na meter. Uvedený príkon vynásobíte dĺžkou pásu. Napríklad pre 2 metre pásika s výkonom 12 W vypočítame výkon transformátora takto: 2x12 = 24. Teraz pripočítajte 20% rezervu: 24 x 1,2 = 28,8. Vyberieme teda výkon transformátora, ktorý je najbližšie k tomuto číslu, ale nie nižší ako 28,8W.

 

Zapojenie a inštalácia

Vybrali ste jednotlivé komponenty a teraz môžete začať so samotnou inštaláciou LED pásika pod kuchynskú linku.

LED pásik si môže šikovný domáci majster nainštalovať aj sám. Zdroj: 123led.sk

Na upevnenie hliníkového profilu máte niekoľko možností:

  • prilepte ho na podklad pomocou obojstrannej pásky alebo kvalitného lepidla
  • použite úchyty určené pre konkrétny profil, ktoré privŕtate ku podkladu a profil do nich priskrutkujete
  • vyvŕtajte otvory do profilu a upevnite profil priamo pomocou skrutiek

LED pásik možno podľa potreby rozdeliť na viacero častí. Pomocou kábla môžete napríklad vynechať priestor pre digestor.

Keď máte profil upevnený a systém zapojený a otestovaný, je čas upevniť zdroj napájania. Ak chcete upevniť zdroj na horľavý podklad, musí byť označený písmenom F v obrátenom trojuholníku. Umiestnite napájací zdroj na zvolené miesto a pásik nalepte do profilu.

Pásik pripojte k napájaciemu zdroju, napríklad pomocou svorkovnice. Ak chcete pásik stmievať, medzi LED pásik a zdroj zapojte ovládač. Napájací zdroj potom zapojte do elektrickej siete.

Po pripojení odporúčame skontrolovať pevnosť všetkých spojov a systém otestovať.

Pár rád na záver

Pri manipulácii s hliníkovými profilmi dávajte pozor na ostré hrany, aby ste sa neporezali.

Nestačí vám jeden teplotný odtieň? Potom je tu technológia CCT pásikov, ktoré majú dva typy diód so svietivosťou 2 700K a 6 500K. Pomocou regulácie dosiahnete aj hodnotu medzi týmito dvoma.

Pozor na lacné výrobky z dovozu! Ak si LED pásiky a všetko potrebné príslušenstvo kúpite v predajni alebo overenom tuzemskom e-shope, máte nárok na reklamáciu.