Radosť na každý deň

Správne zariadená kuchyňa môže umocniť drobnú každodennú radosť z dobre fungujúcej domácnosti.

 

Podľa mienky architektov či interiérových odborníkov patrí kuchyňa k tým najdôležitejším miestnostiam v priestore bytu alebo rodinného domu. V kuchyni a v spálni trávi človek najviac času, no kým v spálni je to čas (vypočítaný až na tretinu života) celkom pasívny, kuchyňu formuje čas zložitej spleti rozmanitých aktívnych činností. Právom býva považovaná za srdce rodinného života či za križovatku každodennej prevádzky v domácnosti.

Často sa zdôrazňuje, že okrem prvotného účelu prípravy jedál funguje aj na všemožné iné aktivity, a preto je z hľadiska interiérového vyriešenia celkom zložitým orieškom. Je mimoriadne dôležité venovať návrhu kuchyne – spôsobu organizácie kuchynského prostredia a jeho celkového stvárnenia – osobitú pozornosť.

SieMatic: svetlo a ušľachtilý materiál v kompozičnej hre SieMatic S1

V ideálnom prípade sa majiteľ budúcej kuchynskej scény spoľahne na architekta. Ten býva školený v komplexnejšom uvažovaní – stáva sa zodpovedným dirigentom v orchestri rozmanitých (často odporujúcich si) požiadaviek, ktoré dokáže vyladiť tak, aby zneli symfonickou harmóniou. Služieb bytových architektov sa rozhodne netreba báť. Dobrými radami dokážu ušetriť problémy nečakaných nástrah či dokonca výdavky.

Ak sa predsa len pri zariaďovaní chcete spoľahnúť sami na seba, aj v takom prípade je možné povymýšľať kuchynské prostredie tak, aby fungovalo správne. Súčasné interiérové riešenia sú navrhnuté do dôsledkov, takže v systémovom usporiadaní maximálne uľahčia skladbu kuchyne. S drobnou pomocou odborníkov v predajniach – napríklad kuchynských štúdiách alebo elektrách – môžete ľahko pripraviť akurátnu kuchynskú receptúru. Stačí ak sa budete pridŕžať pár základných pravidiel alebo jednoduchého sedliackeho rozumu.

Dobré je tiež pristupovať k zariaďovaniu kuchyne so striedmosťou a triezvymi nárokmi. Mnohí si svoju vysnívanú kuchyňu predstavujú podľa naleštených obrázkov z časopisov, katalógov alebo vidia zvodné kuchynské scenérie vo filmoch, no neuvedomujú si, že na také riešenia nemajú ani priestor ani finančné prostriedky. Skromnosť možností v žiadnom prípade neznamená obmedzenie v správnosti návrhu. Aj pri minimálnom priestore je možné vytvoriť fungujúce kuchynské prostredie podriadené princípom funkcionalizmu. Celkom vynikajúco to už v roku 1926 vyriešila rakúska architektka Margarete Schütte-Lihotzky so svojou kultovou „Frankfurtskou kuchyňou“, ktorá ponúka lákavú inšpiráciu dodnes.

Minacciolo: výstredný kuchynský solitér Tinozza

Okrem funkcionalistických rysov kuchyne (nekompromisne zosúladených funkcií jednotlivo i v celku uľahčujúcich prevádzku pri príprave jedál) sú na moderné riešenia kladené aj nároky estetiky. V tejto téme však neexistujú žiadne zlaté pravidlá: každému sa páči niečo iné, každý vyhľadáva inakšie podoby krásy, a preto vzhľad kuchyne záleží len na ňom. Našťastie súčasný trh ponúka kadejaké riešenia v mimoriadne širokom zábere, takže každý si poľahky dokáže vybrať. Či už túži po niečom nadčasovom – napríklad uvažuje o vyprázdnenom minimalizme, harmonickom purizme prípadne metropolitnej klasike –, alebo radšej nasadne na módne vlny súčasných trendov a uprednostní retro, „vintage“, vidiecky šarm s ekologickými motívmi alebo expresívnosť v štýle postmoderných návratov k osemdesiatym rokom, určite si príde na svoje. A ak túži po niečom naozaj kultivovanom a rafinovane dômyselnom, možno načerpá inšpiráciu aj v ďalších článkoch webu topkuchyna.sk

Text: Michal Lalinský

Foto: Archív firiem